بانک مرکزی قلب اقتصادی دولت است/ مدیریت سپرده‌ها در مسیر تولید

بانک مرکزی قلب اقتصادی دولت است/ مدیریت سپرده‌ها در مسیر تولید

یک تحلیل‌گر مسائل اقتصادی با بیان اینکه بانک‌های مرکزی قلب اقتصادی دولت‌ها هستند، گفت: راهکار درست، هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید است که رسالت بانک مرکزی است.

چهارشنبه 21 آبان 1399 ساعت 9:35

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، بسیاری از مشکلات اقتصادی ایران قابل حل است. این را در اظهار نظراتی که کارشناسان اقتصادی بارها عنوان کرده‌اند می‌توان لمس کرد. اما در عمل گویی از سوی بسیاری از بخش‌های اقتصادی عزم جدی برای برخورد با مشکلات اقتصادی وجود ندارد. همین امر سبب شده که فساد اقتصادی، دلالی، رانت و احتکار از سوی عده‌ای خاص ادامه دار باشد. عده‌ای که می‌توان از آنها به عنوان سربازان دشمن و تروریست‌های اقتصادی نام برد.

بخشی از مشکلات اقتصادی ما ناشی از ناکارآمدی ساختار اقتصادی است که در برخی نقاط نقص‌هایی دارد. ابراهیم رزاقی، اقتصاددان در گفتگو با ایبِنا در این‌باره سه عامل تاریخی را در وضعیت اقتصادی امروز دخیل دانست و اظهار کرد: تثبیت حقوق‌ها در شرایط تورمی، باز گذاشتن بازار آزاد در شرایط انحصاری و تحریم‌های خارجی عواملی هستند که از دهه هفتاد آغاز شدند و همچنان بر اقتصاد ما تاثیرگذاری می‌کنند.

وی درباره خطر باز گذاشتن بازار در شرایطی که انحصارگری وجود دارد، گفت: قبلا این سیاست انجام می‌شد چون در گذشته واحدهای تجاری و صنایع کوچک بودند و خاصیت رقابتی داشتند. اما اکنون واحدها بسیار بزرگ هستند و انحصار هم شکل گرفته و اگر انحصار واحدهای بزرگ بازار را اداره کند، معلوم است چه اتفاقی خواهد افتاد.

رزاقی با انتقاد از دلالی و احتکار در بازار کالاهای اساسی یادآور شد: وقتی فضا به این سمت و سو حرکت کند چه اتفاقی می‌افتد؟ افراد عادی، کارگران، کارمندان، بازنشستگان، خانواده‌های جانبازان و شهدا، فقرا و روستاییان که تولید اندک دارند همه در یک کفه قرار می‌گیرند و کسانی که قدرت و ثروت را در اختیار دارند در کفه دیگر قرار می‌گیرند و سنگینی بازار را به نفع خود می‌چرخانند. اینان به سرعت سرمایه‌دار می‌شوند، ولی نه با تولید بلکه با دلالی، فساد و احتکار کالاهای معیشتی مردم.

نقدینگی بالا، پاشنه آشیل تولید ملی

این اقتصاددان راهکار درست را هدایت سرمایه‌ها به سمت تولید دانست و اظهار کرد: این رسالت بانک مرکزی است، اما اول باید دست دلالان و سوداگران از منافع ملی کوتاه شود. چرا که وقتی سود سرمایه‌های تولید چیزی حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد است، اما دلالان و وارد کنندگان ۲۰۰ تا ۳۰۰ درصد سود می برند با چه منطقی و چه ابزاری می‌توان سرمایه را به سمت تولید کشاند؟

رزاقی ایجاد تعادل در بازار از سوی بانک مرکزی را در شرایطی که نقدینگی بالایی وجود دارد بسیار دشوار دانست و افزود: تا وقتی که شرکت‌های حاضر در بورس از حالت نیمه‌تعطیل خارج نشوند و تولید افزایش نیابد، بورس واقعی نمی‌شود. اوراق عرضه تاثیرگذار نخواهد بود و ما با این روش به نقدینگی بسیار عظیمی می‌رسیم و چون دولت مالیات هم نمی‌گیرد دچار مشکلات عظیمی می‌شویم.

وی بر ضرورت اتخاذ مالیات بر عایدی سرمایه تاکید کرد و گفت: امروزه اغلب کشورهای جهان از راه مالیات کشور خود را اداره می‌کنند و باید هشدار داد که تا کی می‌توان کشور را با فروش نفت اداره کرد؟

تقویت صنعت بسته‌بندی به جای خام‌فروشی

رزاقی راهکار دیگر را توجه به صنعت بسته‌بندی و صادرات دانست و گفت: یکی از راه حل‌های رونق گرفتن تولید به ویژه در بخش کشاورزی، توسعه صنعت بسته‌بندی مواد غذایی و نظایر آن است تا صادرات کالاها جایگزین فروش فله‌ای مواد خام به دیگر کشورها شود که سود به مراتب کمتری دارد.

این اقتصاددان و استاد دانشگاه با بیان اینکه ما بعد از انقلاب نمونه‌های موفقی از مدیریت اقتصاد در شرایط دشوار را داشته‌ایم، یادآور شد: در دوران دفاع مقدس، ایران در برابر دنیا توانست مقاومت کند. چگونه این امر محقق شد؟ چیزی که وجود دارد ایمان و مقاومت است که رهبری هم به آن اشاره کرده‌اند. اکنون هم این مقاومت به مقاومت اقتصادی تبدیل شده است.

رزاقی با بیان اینکه الان بخشی که زیر نظر دولت نیست باید بتواند راه خود را بیشتر باز کند، اظهار کرد: ما در صنایع خود افرادی را داریم که می‌توانند بدون چشم‌داشت منافع کارهای بسیاری انجام دهند. آمریکا استقلال ایران را نمی‌پذیرد و اصلا به کدام کشور اجازه داده که خود به خود صنعتی شود؟ وقتی فضا اینگونه است باید به نیروی بالقوه خودمان تکیه کنیم.

وی درباره تاثیر تحریم‌ها بر فروش کالاهای ایران یادآور شد: آمریکا همیشه تهدید می‌کند و نقطه ضعف ایران را در فروش نفت خام می‌داند. خب چرا خام فروشی کنیم؟ اگر نفت را تبدیل کنیم و به صورت فرآورده‌های آماده صادر کنیم چگونه می‌توانند این را کنترل کنند؟

رزاقی با بیان اینکه باید تحریم‌ها به نقطه قوت ما تبدیل شود، خاطرنشان کرد: چطور در صنایع دفاعی توانستیم رشد کنیم؟ اگر به ما گفتند زعفران ارزان و فله‌ای نقطه ضعف ایران است، ما باید بتوانیم با بسته‌بندی مناسب آن را ارائه دهیم یا اگر گفتند مشکل ما این است که خرما را خام و نیمه‌خام با بسته‌بندی نامناسب عرضه می‌کنیم ما باید در بسته‌بندی و تجاری‌سازی آن بازنگری کنیم.

این تحلیل گر مسائل اقتصادی افزود: وقتی هنوز در این مسیرها مانده‌ایم و بسیاری از تولیدات داخلی را حمایت نمی‌کنیم، بانک مرکزی دیگر چه کار می‌تواند بکند که نکرده است؟ وی اضافه کرد: وقتی ۲.۵ میلیون خانه اصلا مالیات نمی‌دهند، هم اینکه اختلاف طبقاتی کنترل نمی‌شود و هم فعالیت‌هایی که سودشان بالاست به تولید هدایت نمی‌شوند، آیا این نوعی خود تحریمی نیست؟

رسالت بانک‌ها برای کاهش آسیب‌های اقتصادی

ابراهیم رزاقی در ادامه درباره نقش بانک مرکزی برای کاهش آسیب‌های اقتصادی اظهار کرد: اولین نکته مهمی که وجود دارد آن است که بانک مرکزی باید استقلال داشته باشد و مستقیماً خود را در برابر قانون اساسی مسئول بداند. در این میان، باید کنترل کامل روی بانک‌های دیگر داشته باشد و تلاش کند سپرده‌های مردم وارد فعالیت غیر تولیدی نشود.

وی مصوبه کنترل ترازنامه بانک‌ها را هم خوب دانست، اما گفت: امروزه بانک‌ها قلب اقتصادی کشورها هستند و بسیاری از مشکلات را از طریق مدیریت سپرده می‌توانند اداره کنند، بیکاری و فقر را از بین ببرند و دولت را واردار کنند که از همه فعالان اقتصادی و حتی از خود بانک‌ها مالیات بگیرد.

رزاقی تصریح کرد: سود بانکی باید سودی باشد که برای تولیدکننده صرف داشته باشد و نباید بانک‌ها سود خود را بر تولید کالاهای داخلی ترجیح دهند لذا نظارت بر ترازنامه‌ها از این جهت هم ضروری است که بانک‌ها به سمت تجمیع دارایی‌ها و خرید املاک با پولی که می‌توانست صرف سرمایه‌گذاری در تولید شود، نروند.

این تحلیل گر مسائل اقتصادی در پایان گفت: بانک‌ها و در راس آنها بانک مرکزی عامل اصلی اقتصاد هستند و بیش از پیش باید استقلال خود را از دیگران حفظ کنند و از آنچه در قانون اساسی گفته شده به صراحت تمام دفاع کنند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

بانک سپه از تمام ظرفیت‌هایش در اجرای پروژه بید بلند استفاده کرد

مدیرعامل بانک سپه در آیین بهره‌برداری از پالایشگاه بیدبلند خلیج فارس گفت: این بانک برای عملیاتی کردن پروژه پالایش گاز بیدبلند و رفع مشکلات مربوط به حوزه ارتباطات بین‌المللی از تمام ظرفیت‌هایش استفاده کرد.

 • 8

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص اصلاحات قانون جدید صدور چک

پیرو اطلاعیه قبلی بانک سرمایه در خصوص اصلاح قانون صدور چک، آخرین اصلاحات قانون جدید چک مربوط به سال ۱۳۹۹، از سوی بانک مرکزی اعلام شده و از تاریخ ۲۰ آذر سال جاری در شبکه بانکی کشور عملیاتی شده است.

 • 7

ایجاد ۱۰۰۰ فرصت شغلی با اجرای طرح‌های توسعه فولاد بناب

مدیرعامل مجتمع فولاد صنعت بناب اعلام کرد: با اجرای طرح‌های توسعه‌ای این مجتمع، حداقل یک هزار فرصت شغلی در سال‌های پیش رو برای نیروهای بومی ایجاد خواهد شد.

 • 2

سناریوهای مختلف مجلس برای افزایش یارانه نقدی

عضو کمیسیون تلفیق مجلس با اشاره به سناریوهای مجلس برای افزایش یارانه نقدی، گفت: افزایش یارانه نقدی در ابتدا ممکن است افزایش قیمتی در برخی از کالاها ایجاد کند، اما در میان‌مدت این افزایش کنترل می‌شود.

 • 6

روابط عمومی، نقش مهمی در تحقق اهداف سازمانی دارد

در شرایط کنونی نقش روابط عمومی سازمان ها در انعکاس فعالیت ها و تحقق اهداف سازمانی، بسیار مهم و حیاتی است.

 • 7

تامین مالی ۴۰۰ میلیون دلاری در پروژه ملی پالایش گاز بید بلند

در مراسم آغاز بهره برداری از طرح عظیم پالایشگاه گاز بیدبلند، از تلاش بانک ها و بانک پارسیان در تامین مالی این پروژه قدردانی شد.

 • 7

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال ۹۹

گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ۹ماهه نخست سال جاری در بخش های مختلف اقتصادی، بنگاه‌های کوچک و متوسط،ضمانتنامه های صادره ریالی، قرض الحسنه اعطایی ازدواج و تهیه جهیزیه، اشتغالزایی منتشر شد.

 • 6

حمایت ۲۴۰ میلیاردی بانک کشاورزی از مجتمع تولید خوراک دام و طیور

یکی از بزرگترین مجتمع های تولید خوراک دام وطیور جنوب‌غربی کشور با حمایت و مشارکت۲۴۰ میلیاردریالی بانک کشاورزی  در زمینی به مساحت۴هکتار و باظرفیت۱۰هزارتن خشکاندن و بوجاری محصولات بناشده است

 • 7

توجه به خواسته‌های مشتریان بسیار مهم و حیاتی است

دکتربهزاد شیری مدیرعامل پست بانک ایران، گفت: توجه به خواسته‌های مشتریان و همسویی با ترجیحات آنها، برای جذب و نگهداری مشتریان وفادار بسیار مهم وحیاتی است.

 • 21

«همراه بام» به روز شد

نسخه اندروید اپلیکیشن همراه بام بانک ملی ایران به روزرسانی شد.

 • 23

رشد ۳۸ هزار واحدی شاخص کل بورس در شروع هفته

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۳۸۰۹۲ واحدی معادل ۳.۲۲ درصد به یک میلیون و ۲۲۲ هزار و ۷۰ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۳۷ واحدی به ۱۸ هزار و ۴۴۷ واحد رسید.

 • 23

آمار تجارت خارجی به دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی سپرده شد

سخنگوی گمرک گفت: به دلیل اهمیت آمار تجارت خارجی، دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی از اول بهمن ماه، فعال شد.

 • 6

تبیین چگونگی به سرانجام رسیدن ابر پروژه و ماموریت ملی ادغام

جلسه بررسی ابعاد و آخرین اقدامات بانک سپه در پروژه ملی ادغام بانک‌های نیروهای مسلح با حضور اعضای کمیسیون اقتصادی و مرکز پژوهش‌های مجلس و مدیرعامل بانک سپه برگزار شد.

 • 23

حرکت به سمت بانکداری دیجیتال بان توسعه صادرات ایران

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک توسعه صادرات ایران و مدیرعامل شرکت توسعه فناوری اطلاعات آرمان در خصوص محورهای عملیاتی بانک جهت اتصال مکانیزه بازار پول و سرمایه بر بستر بانکداری باز گفتگو کردند.

 • 14

یارانه‌های رانتی باید از اقتصاد حذف شود

یک نماینده مجلس با بیان اینکه دولت یارانه کلانی را به نام اقشار مستحق اما به کام برخی رانت‌خواران پرداخت می‌کند، گفت: اقتصاد باید به معنای واقعی آزاد باشد و ارز تک نرخی شود.

 • 11

اصلاح بودجه به شاکله لایحه آسیبی وارد نخواهد کرد

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: کمیسیون تلفیق تلاش می‌کند که اصلاحات لازم در لایحه بودجه صورت گیرد، بدون آن که به شاکله اصلی لایحه آسیبی وارد شود.

 • 24

نبود سامانه نظارت عامل گرانی کالاها است

یک استاد دانشگاه گفت: نبود سامانه نظارت و سیستم جامع تجارت که همان شبکه توزیع در کشور است، عامل اصلی گرانی کالاها با ارز ترجیحی است.

 • 14

احراز هویت در سامانه های بین بانکی اجرا می شود

بانک مرکزی اعلام کرد از روز یکشنبه ۵ بهمن ماه هیچ تراکنش بانکی بدون کد ملی یا شناسه ملی انجام نمی شود. این قانون بلافاصله در سامانه‌های بین بانکی و درون بانکی اجرا می شود.

 • 41

ادامه روند نزولی دلار

بانک مرکزی اروپا در پایان نشست خود اعلام کرد قرار نیست نرخ بهره تغییری پیدا کند. روند نزولی دلار برای سومین روز متوالی ادامه یافت.

 • 40

محدودیت های کرونایی در چین قیمت نفت را کاهش داد

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۶۱ سنت معادل ۱.۰۹ درصد افت به ۵۵ دلار و ۴۹ سنت رسید.

 • 22