بانک مرکزی در تیررس اتهام؛ پشت‌پرده چه می‌گذرد؟

بانک مرکزی در تیررس اتهام؛ پشت‌پرده چه می‌گذرد؟

بینا: حالا همه انگشت اتهام را به سمت این ساختمان نشانه گرفته‌اند. ساختمان بانک مرکزی و البته مقامات ارشد این بانک که در طبقات بالا نشسته‌اند. می‌گویند: چرا در برخورد با موسسات غیرمجاز کم‌کاری می‌کند؟ کسی اما نمی‌پرسد که چرا به این موسسات پول‌پرست مجوز داده شد و چه کسانی پشت پرده هستند؟

به گزارش شبکه خبری و اطلاع‌رسانی بانک و بیمه ایران (بینا)، جایگاه متهم و شاکی در پرونده پر رمز و راز عوض شده و حالا بانک مرکزی که تا پیش از این در مقام شاکی از فعالیت آزاد موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز انتقاد داشت به متهم اصلی تبدیل شده و حتی شایبه همکاری احتمالی مقامات ارشد بانک مرکزی در مماشات با این موسسات به گوش می‌رسد.

به گزارش خبرنگار بینا، یک هفته از اظهارنظر محمود احمدی دبیر کل بانک مرکزی مبنی بر حمایت پرنقوذها از موسسات غیرمجاز نگذشته است که  عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: توجیهات بانک مرکزی برای عدم برخورد با مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز قابل قبول نیست و اینکه بانک مرکزی در این مورد کوتاه آمده است این شائبه را به وجود می‌آورد که اتفاقاتی در پشت پرده وجود دارد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: اینکه بانک مرکزی در این مورد کوتاه آمده و برخورد نمی‌کند این شائبه به وجود می‌آید که اتفاقاتی در پشت پرده وجود دارد و ما به هیچ عنوان این توجیهات بانک مرکزی را نمی‌پذیریم؛ چراکه بانک مرکزی باید با قاطعیت و جدیت در این زمینه برخورد کند و بازار پول را تحت کنترل و نظارت خود داشته باشد.

جعفر قادری، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در پاسخ به پرسشی درباره دلایل گسترش بی‌رویه مؤسسات مالی و اعتباری عیرمجاز در کشور اظهار کرد: دلیل گسترش این مؤسسات به ضعف برخورد بانک مرکزی مربوط است و اگر بانک مرکزی با اقتدار با این مؤسسات برخورد کند طبیعی است که به این راحتی رشد و سوء‌استفاده نمی‌کنند.

مسئولان مؤسسات غیرمجاز وادار به استعفا شوند

وی افزود: معنایی ندارد در یک بازار پولی که باید درآن بیشترین کنترل‌ها صورت گیرد اینهمه مؤسسات غیرقانونی فعالیت داشته باشند و اگر خلا قانونی یا مشکل اجرایی وجود دارد باید آن را فورا برطرف کنند و اگر نمی‌توانند این کار را انجام دهند لااقل یک لایحه ارائه دهند تا افرادی که ارکان و هیئت‌مدیره این مؤسسات هستند مشمول مجازات‌های مقرر در قانون مجازات اسلامی قرار گیرند.

قادری ادامه داد: در این صورت این افراد مجبور می‌شوند استعفا دهند و وقتی اعضای هیئت‌مدیره استعفا دهند دلیلی ندارد این مؤسسات ادامه حیات دهند و کسی هم جرأت نمی‌کند عضو هیئت‌مدیره این مؤسسات شود؛ بنابراین امکان برخورد با مؤسسات غیرمجاز وجود دارد و توضحیاتی که توسط مسئولان ذیربط ارائه می‌شود توضیحات قابل قبولی نیست.

توجیهات بانک مرکزی قابل قبول نیست

وی در پاسخ به این پرسش که چند شب قبل، دبیرکل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی اعلام کردند که بانک مرکزی لیست مؤسسات مجاز را اعلام کرده است و ادامه حیات مؤسسات غیرمجاز، بیشتر به دلیل حمایت برخی افراد بانفوذ است آیا شما با این توضیحات موافقید؟ عنوان کرد: اینکه عذر بدتر از گناه است و نمی‌شود افرادی که به این مؤسسات وابستگی دارند در یک حاشیه امن قرار بگیرند و هرکاری که مایلند انجام دهند و اگر هم قوه قضائیه نمی‌تواند برخورد کند، این موضوع را به مجلس ارجاع دهد تا از طریق کمیسیون اصل 90مورد پیگیری قرار گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تأکید کرد: اینکه بانک مرکزی در این مورد کوتاه آمده و برخورد نمی‌کند این شائبه به وجود می‌آید که اتفاقاتی در پشت پرده وجود دارد و ما به هیچ عنوان این توجیهات بانک مرکزی را نمی‌پذیریم؛ چراکه بانک مرکزی باید با قاطعیت و جدیت در این زمینه برخورد کند و بازار پول را تحت کنترل و نظارت خود داشته باشد.

عواقب وجود مؤسسات مالی غیر مجاز

نماینده شیراز در خانه ملت در پاسخ به این پرسش که اساسا چرا باید این مؤسسات برچیده شوند و وجود آنها چه عواقب اقتصادی در پی دارد؟ اظهار کرد: این مؤسسات کارهایی را انجام می‌دهند که تحت کنترل بانک مرکزی نیست و امنیت بازار پولی را به خطر می‌اندازند و در حقیقت تمام سیاست‌های بانک مرکزی را خنثی می‌کنند.

قادری در پایان گفت: اقدامات این مؤسسات در برخی مواقع باعث افزایش حجم پول می‌شود و باعث می‌شود ابزارهای بانک مرکزی اثربخشی لازم را نداشته باشند و این بانک نتواند به خوبی بازار پولی را کنترل کند. همچنین با وجود این مؤسسات نباید از بانک مرکزی انتظار داشته باشیم که وظایف خود را به خوبی انجام دهد؛ بنابراین باید برخوردها با مؤسسات مالی و اعتباری غیرمجاز به صورت جدی انجام شود.

یک هفته پیش بود که حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی در گفتگو با سایت رسمی این بانک گفته بود: بدیهی است در صورت تداوم این وضعیت، بانک مرکزی نیز سکوت نخواهد کرد و در صورت مشاهده حتما بر علیه موسسات متخلف به مرجع قضایی شکایت خواهد برد جرم آشکار این قبیل تشکل های غیرمجاز ، بدون شک اخلال در نظام اقتصادی کشور و ایجاد مانع برای پیشبرد اهداف مسئولان سیاست گذار پولی می باشد که جرم سنگینی است و قطعا" مجازاتهای سنگینی را به دنبال خواهد داشت .

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

پرداخت ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات بانک ملی به بنگاه های کوچک

بانک ملی ایران به منظور حمایت از گردش چرخ بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط به عنوان موتور محرکه صنعت کشور، بیش از ۴۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات به این بخش ها اعطا کرده است.

 • 151

یک گام مثبت برای مهار نقدینگی/ اثر ضدتورمی انتشار اوراق قرضه

یک کارشناس بانکی گام اول بانک مرکزی در راستای کاهش نقدینگی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: انتشار اوراق بدهی با مداخله بانک مرکزی در جهت تامین کسری بودجه دولت اثرگذاری بیشتر از استقراض دولت و چاپ پول دارد.

 • 158

اطلاعیه بانک سرمایه در خصوص تغییر ساعت کار شعبه ایلام

بانک سرمایه در اطلاعیه‌ای تغییر ساعت کار شعبه ایلام این بانک را اعلام نمود.

 • 138

احراز هویت غیرحضوری سجام در شعب منتخب بانک کارآفرین شهر تهران

احراز هویت غیرحضوری سامانه سجام در ده شعبه منتخب بانک کارآفرین در شهر تهران عملیاتی شد.

 • 149

آمادگی بانک توسعه تعاون به منظور حمایت از تعاونی‌های مسکن

جلسه‌ای با حضور اعضای هیات مدیره و تعدادی از مدیران بانک توسعه تعاون و مقامات مسئولی از سازمان بورس کالا به منظور هم‌اندیشی و بررسی راهکارهای ارائه تأمین مالی مسکن بر مبنای انتشار اوراق سلف برگزار شد.

 • 45

ارتباط مستقیم تلفنی معاون اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان

به منظور تکریم، افزایش رضایتمندی و پاسخگویی به سوالات مشتریان، ارتباط مستقیم تلفنی معاون مدیرعامل در امور اجرایی بانک رفاه کارگران با مشتریان فراهم شده است.

 • 45

ارائه خدمات مطلوب به کارگران جزو برنامه های اصلی بانک رفاه

بانک رفاه کارگران همواره تلاش می کند تا خدمات مطلوب تری به جامعه کارگری کشور ارائه دهد و امضای این تفاهم نامه زمینه خدمات رسانی بهتر را فراهم می کند.

 • 41

حمایت بانک توسعه تعاون از فعالان گردشگری و صنایع‌دستی استان البرز

بانک توسعه تعاون در راستای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی و همچنین سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در حوزه گردشگری، تفاهم‌نامه‌ای با اداره میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز منعقد کرد.

 • 26

واریز ماهانه مبالغ خرد و دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران این امکان را فراهم کرده تا با واریزهای مستمر ماهانه، پس از مدت مشخصی بتوانید تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت کنید.

 • 39

روز سبز شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۹۷۱۷ واحدی معادل ۰.۷۸ درصد به رقم یک میلیون و ۲۵۷ هزار و ۳۶۷ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۴۴ واحدی به رقم ۱۶ هزار و ۳۹ واحد رسید.

 • 29

بازدید معاون اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن استان فارس

عبدالرضا ولی الهی عضو هیأت عامل و معاون اعتبارات و راهبری شعب به همراه سید مهدی صدری رییس اداره بازاریابی و بانکداری شرکتی بانک صنعت و معدن از سه واحد تولیدی بزرگ در استان فارس بازدید نمود.

 • 37

افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹

با حمایت گروه مالی گردشگری و بانک گردشگری، افزایش تولید و صادرات فولاد بناب در سال ۹۹ محقق شد.

 • 18

ابراز رضایت برندگان یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان

طی مراسمی با حضور مدیران روابط عمومی و سیستم های نرم افزاری و اطلاعاتی بانک پارسیان، دو برنده یکصدمیلیون ریالی جشنواره همراه بانک پارسیان، جوایز خود را دریافت کردند.

 • 30

صورت‌های مالی سال ۹۸ بانک سپه با حضور وزیر اقتصاد تصویب شد

مدیذعامل بانک سپه با اشاره به اینکه سال گذشته سال ماموریت‌های بزرگ برای بانک سپه بود، افزود: بانک سپه با ظرفیت‌های قوی تر نقش آفرین در عرصه کلان اقتصادی خواهد بود.

 • 30

بانک‌پاسارگاد به فعالان بخش کشاورزی، تسهیلات اعطا می‌کند

بانک‌پاسارگاد در راستای برنامه پنج‌ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی ج.ا.ا و با هدف حمایت از بخش کشاورزی، اقدام به اعطای تسهیلات به فعالان بخش کشاورزی می‌کند.

 • 33

پرداخت تسهیلات اشتغال آفرین بانک توسعه تعاون در خراسان رضوی

بانک توسعه تعاون در قالب تفاهم‌نامه‌ای سه‌جانبه به ایجاد و تقویت کسب‌وکارهای خرد در شهرستان تاریخی باخرز خراسان رضوی کمک می‌کند.

 • 34

از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان دریغ نخواهیم کرد

مدیر عامل بانک صنعت و معدن در بازدید از گروه صنعتی زر اعلام کرد: در سال جهش تولید از هیچ کمکی در راستای حمایت از تولیدکنندگان و کارآفرینان دریغ نخواهیم کرد.

 • 31

تقویت ۲۶۵۱۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار با افزایش ۲۶۵۱۶ واحدی معادل ۲.۱۷ درصد به رقم یک میلیون و ۲۴۷ هزار و ۵۹۱ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با رشد ۳۹۹ واحدی به رقم ۱۵ هزار و ۹۹۴ واحد رسید

 • 38

حمایت۱۰۲۰میلیاردی از مرکزلجستیک وپایانه صادرات محصولات کشاورزی

بزرگترین مرکز لجستیک و پایانه بین المللی صادرات محصولات کشاورزی با حمایت و مشارکت ۱۰۲۰میلیارد ریالی بانک کشاورزی در استان مازندران راه اندازی شده است.

 • 31

ایده‌ نو بانک مهر ایران برای استفاده مستمر از تسهیلات قرض‌الحسنه

در طرح «اندوخته اجتماعی» بانک قرض‌الحسنه مهر ایران متقاضیان می‌توانند با پس‌انداز مبالغ اندک خود به‌صورت ماهانه، بیش از یک بار وام قرض‌الحسنه دریافت کنند.

 • 42