بانک مرکزی با تمهیدات ویژه باید مانع افزایش پایه پولی کشور شود

بانک مرکزی با تمهیدات ویژه باید مانع افزایش پایه پولی کشور شود

جعفر قادری گفت: به هم ریختگی و بی ثباتی کنونی اقتصاد و غیر قابل پیش بینی بودن تغییرات قیمتها منجر به تشدید رکود شده است.

شنبه 30 آذر 1398 ساعت 21:51

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

جعفر قادری اقتصاددان و استاد دانشگاه در گفت‌وگو با قدس آنلاین گفت: همه کارشناسان و صاحب نظران یکی از اصلی‌ترین دلایل افزایش تورم را به افزایش پایه پولی نسبت می‌دهند چرا که به تبع رشد نقدینگی، تورم زیاد و  مشکلات جدی بر اقتصاد وارد می‌شود که یکی از مهمترین آثار و پیامدهای تورمی حساسیت مردم به تورم و توجه به شاخصه‌های تغییر قیمت هاست که منجر به افزایش انتظار تورمی و افزایش تورم می‌شود.

وی دراین باره افزود:  بی تردید اعداد و ارقامی که بر میزان پایه و حجم پولی افزوده می شود؛ با تقویت انتظارات تورمی زمینه برای تشکیل تورم جدیدی ایجاد می‌کند لذا جلوگیری از رشد پایه پولی راهکاری است که دولت باید توجهی جدی به آن داشته باشد و بانک مرکزی به فعالان و دست اندرکاران خود اعم از بانکهای خصوصی و سایر بخش‌های اقتصادی اجازه افزایش پایه پولی نقش را ندهد؛ هر چند سخت باشد.

استاد اقتصاد تصریح کرد: بدیهی است در شرایطی که شدیداً نیازمند کنترل تورم هستیم و تشدید تورم فعالیت‌های اقتصادی را تحت الشعاع قرار می‌دهد؛ همه در کنار هم به ویژه بانک مرکزی باید مراقب عدم تشدید تورم باشند. به هم ریختگی و بی‌ثباتی کنونی اقتصاد و غیر قابل پیش‌بینی بودن تغییرات قیمتها منجر به تشدید رکود شده است. امروز بسیاری از فعالان اقتصادی در برابر نرخ‌های آینده برای خرید یا سرمایه‌گذاری بلاتکلیف مانده‌اند بنابراین بسیاری از سرمایه گذاری ها مختل شده است.

جعفر قادری خاطر نشان کرد: انتظار می‌رود بانک مرکزی با تمهیدات ویژه‌ای مانع افزایش رشد پایه پولی شود تا با استفاده از ابزارهای خود به کاهش نرخ تورم کمک کند. به کار گیری سیاست‌هایی که بتواند درجهت جمع آوری یا کاهش حجم نقدینگی مؤثر باشد یا هدایت سیاستهای کنونی به سمتی که مانع تشدید تورم شود؛ سیاست‌های انقباضی پولی و مالی و سیاست‌های درآمدی و تلاشی که در جهت تسهیل در فضای کسب و کار انجام می‌گیرد می‌تواند علاوه بر عبور از رکود به رونق و رشد تولید بیانجامد. افزایش تقاضا برای کالا و افزایش عرضه کالا آثار و پیامدهای تورمی کمتری به جامعه تحمیل می کند.

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دکتر مهری:بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب مشتریان

مدیرعامل بانک صنعت و معدن تأکید کرد: بکارگیری فناوریهای نوین برای ارائه خدمات مطلوب به مشتریان بازار سرمایه و سرعت بخشیدن به روند فرآیند ها ضروری است.

 • 16

بانک رفاه حامی فعالان سلامت و درمان ایران زمین

مدت زمانی است که با شیوع ویروس کرونا، بخش های مختلف اقتصادی کشور دچار مشکل شده اند. یکی از موارد مهم تغییرات حاصل از کرونا، رابطه بین بانک ها و مشتریان آنها است.

 • 17

مجمع عمومی عادی سالیانه و مجمع عمومی فوق العاده بانک پاسارگاد

بانک پاسارگاد اعلام کرد: مجمع عمومی عادی سالیانه سال مالی منتهی به ۱۳۹۸/۱۲/۲۹، بانک پاسارگاد (سهامی عام) راس ساعت۹صبح، روز سه شنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۴/۳۱، در محل بانک پاسارگاد برگزار می شود.

 • 16

صادرکنندگان متخلف تحت پیگرد قرار می‌گیرند

رییس‌جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت اعلام کرد: صادرکنندگانی که از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر خودداری کرده‌اند، تحت پیگرد قرار می‌گیرند.

 • 15

ضرورت افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات برای تحقق جهش صادرات

عضو هیات مدیره بانک خاورمیانه می‌گوید برای تحقق هدف رونق تولید و به دنبال آن جهش صادراتی، افزایش سرمایه بانک توسعه صادرات ایران ضروری است.

 • 14

درج نماد «چکاپا» در بورس

بورس اوراق بهادار تهران از درج نماد یک شرکت جدید در تالار شیشه ای خبر داد.

 • 12

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۸ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 4

آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک شرکت‌های بیمه اعلام شد

بیمه مرکزی آخرین ظرفیت مجاز نگهداری ریسک و قبولی اتکایی شرکت‌های بیمه را بر مبنای اطلاعات آخرین صورت‌های مالی مصوب تا روز دهم تیرماه اعلام کرد.

 • 15

تقدیر استاندار سیستان و بلوچستان از بانک مهر ایران

استاندار سیستان و بلوچستان، ‌ گفت: بیمه بازسازی و تجهیز ۵۰۰ هزار خانه روستایی در مقابل حوادث و بلایای طبیعی توسط بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، اقدامی بی‌نظیر و بی‌بدیل بود.

 • 17

اقدامات گمرک در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات

معاون گمرک ایران اعلام کرد: اقدامات گمرک ایران در خصوص پیگیری برگشت ارز حاصل از صادرات تشریح شد.

 • 14

پست بانک به مجمع می رود

پست بانک زمان برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه صاحبان سهام خود را اعلام کرد.

 • 14

بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹

پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گزارش جدید بررسی شاخص‌های توسعه مالی اسلامی ایران و جهان در سال ۲۰۱۹ منتشر و پیشنهادات خود را مطرح کرد.

 • 11

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد

ساختمان جدید شعبه بلوار سجاد (فردوسی سابق) بانک کارآفرین در شهر مشهد افتتاح شد.

 • 22

مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان در بانک توسعه تعاون

رئیس اداره کل روابط عمومی بانک توسعه تعاون مناسب‌سازی خدمات بانکی برای توان یابان را در زمره مسئولیت‌های اجتماعی این بانک اعلام نمود.

 • 24

گام تازه پذیرش شرکت‌های استانی در تالار شیشه‌ای

عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، از آغاز عملیات اجرایی برای پذیرش شرکت‌های استانی در بورس و کشف قیمت دارایی آنها در آینده نزدیک خبر داد.

 • 23

راه‌اندازی بورس بین‌الملل در انتظار موافقت شورای عالی بورس

نایب ‌رییس اتاق ایران با تاکید بر ضرورت جلب مشارکت بخش خصوصی در بورس بین‌الملل گفت: تمامی مدارک راه‌اندازی بورس بین‌الملل منطبق بر استانداردهای لازم تهیه‌شده و در انتظار موافقت شورای عالی بورس است.

 • 23

نقدینگی بالا مانع از افت شاخص است

یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تداوم ورود و حضور نقدینگی در تالار شیشه‌ای گفت: تا مادامی که نقدینگی در این بازار حضور داشته باشد، نباید منتظر افت شدید شاخص بورس و ریزش قیمت‌ها بود.

 • 16

اعلام جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس»

بورس اوراق بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای، جزییات عرضه اولیه ۲۰ درصدی سهام «ولپارس» را اعلام کرد.

 • 16

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 19

بیانیه رسمی بانک ملی ایران درباره برخی فضاسازی های تخریبی

در پی برخی فضاسازی ها علیه بانک ملی ایران، این بانک بیانیه ای صادر کرد.

 • 26