بانک‌ها برای استمهال تسهیلات همکاری نمی‌کنند

بانک‌ها برای استمهال تسهیلات همکاری نمی‌کنند

استمهال وام کشاورزان عنوان موضوعی است که چندی قبل در قالب بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه ششم مورد تصویب مجلس شورای اسلامی واقع شد. با این وجود هنوز هیچ کدام از مسئولان مرتبط دراین باره پاسخ روشنی به سرگردانی کشاورزان خسارت‌دیده از سرما و خشکسالی نمی‌دهند.

شنبه 20 بهمن 1397 ساعت 19:0

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

در این شرایط و در حالی که طبق مصوبه مجلس بخشودگی سود، کارمزد و جریمه‌های وام‌های سر رسید شده می‌بایست سر فصل بانک‌های وام دهنده از جمله بانک کشاورزی قرار می‌گرفت هنوز که هنوز است این اتفاق نیفتاده است. نکته جالب توجه البته این است که بانک‌ها در چنین شرایطی و با وجود اعلام و ابلاغ موضوع استمهال وام‌های کشاورزان ابلاغیه‌های مختلفی برای کشاورزان وام گیرنده ارسال می‌کنند و به آن‌ها اخطار می‌دهند در صورت عدم پرداخت سر رسیدهای خود در مورد ضمانت هایی که دارند اقدام خواهند کرد.

 نگرانی‌هایی از جنس کشاورزان

یکی از کشاورزان با گلایه از اجرایی نشدن مصوبه مجلس در مورد وام‌های کشاورزان، می‌گوید: من برای خرید تراکتوراز بانک وام گرفتم تا ضمن اینکه با استفاده از این تراکتور به کارهای کشاورزی خودم رسیدگی کنم در مواقع فراغت از کار با کار کردن روی مزارع دیگران درآمدی کسب کنم و بتوانم از عهده سر رسید وام برآیم.

وی می‌افزاید: ابتدا شرایط خوب بود و من نیز در پرداخت سر رسیدها مشکل چندانی نداشتم اما خشکسالی‌ها و کمبود محصول موجب شد تا درآمد من از راه کشاورزی به حداقل برسد تا جایی که حتی کفاف خرج و مخارجم را نمی‌کرد این شرایط برای بقیه کشاورزان نیز همین گونه بود آن‌ها نیز درآمد چندانی نداشتند.

وی ادامه می‌دهد: در چنین شرایطی برای کار کردن روی تراکتور هم برای من مشکل پیش آمد چرا که اوضاع و احوال سایر کشاورزان نیز مثل خودم شد و درآمدی از راه کشاورزی نداشتند که بخواهند به من بابت کار روی زمینشان پولی پرداخت کنند. با این وجود سر رسیدهای بانکی نیز یکی پس از دیگری فرا می‌رسید و من ماندم که چکار باید بکنم.

این کشاورز اظهار می‌دارد: با اینکه بانک از شرایط ما خبر دارد و خودشان هم بعضاً موضوع استمهال وام کشاورزان را قبول دارند اما با این وجود هر بار برای من و ضامن هایم پیام هایی مبنی بر اجرای چک‌های ضمانت ارسال می‌شود. چرا باید این گونه با من و امثال من برخورد شود در حالی که تا سه سال دیگر نباید از ما سود و اصل وام را بگیرند.

 اخطاریه‌های ادامه دار بانک‌ها به کشاورزان

کشاورز دیگری نیز از مشکلاتی که خشکسالی‌های اخیر برای او و سایر کشاورزان ایجاد کرده می‌گوید و عنوان می‌کند: من دو سال قبل با کلی دوندگی و با ضمانت‌های متعددی که بانک کشاورزی درخواست کرد مبلغی برای سر و سامان دادن به اوضاع کارم وام دریافت کردم با اینکه خیلی از امورات مربوط به کار کشاورزی‌ام را با این وام به سرانجام رساندم اما برای باز پرداخت اقساط آن خیلی در تنگنا بودم با این حال با خودم می‌گفتم بعد از برداشت محصول شرایطم بهبود خواهد یافت و آن وقت نفسی خواهم کشید.

وی ادامه می‌دهد: متأسفانه آنچه که پیش آمد اصلاً چیزی نبود که انتظارش را داشتم. من و بقیه کشاورزان دچار مشکلات ناشی از خشکسالی و تغییرات جوی شدیم و به هیچ عنوان محصولی که برداشت کردیم آنقدر نبود که چرخ زندگی ما را بچرخاند. با این وجود اقساط وام بانک کشاورزی و سایر مخارج جانبی کارم نیز به قوت خود باقی بود و این مشکلات را برای من و سایر دوستانم مشکل‌تر کرد.

او اظهار می‌دارد: زمانی که اخبار مربوط به استمهال و بخشودگی دیرکرد وام‌های کشاورزی و تنفس سه ساله برای کشاورزان زیان دیده را از رسانه‌ها دیدم و شنیدم خیلی خوشحال شدم و امیدوار به اینکه حداقل دیگر تا مدتی مشکلی از بابت دغدغه پرداخت اقساط وام به بانک کشاورزی ندارم اما گویا این‌ها همه خیالات بود چرا که هر ماه از بانک هم با من و هم با ضامن‌هایم تماس می‌گیرند و عنوان می‌کنند اگر برای پرداخت اقساط اقدام نکنیم اقدام قانونی خواهند کرد.

درخواست ما از مسئولان این است که این موضوع را پیگیری کنند و تکلیف من و بسیاری از کشاورزان را مشخص نمایند.

 ابلاغ دستورعمل به بانک‌ها

برای پیگیری این موضوع با دبیرشورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی گفت‌وگو می‌کنم. حسن مونسان با اشاره به تصویب بند خ ماده ۳۳ قانون توسعه ششم در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید: مجلس با تصویب این بند اجازه داده است تا سود و جرایم وام کشاورزان خسارت دیده ناشی از سرما زدگی، خشکسالی و... بخشیده شود و به آن‌ها سه سال فرصت تنفس داده شده تا در این مدت بتوانند شرایط کارشان را بهبود بخشند.

وی می‌افزاید: دستور عمل این مصوبه هم به بانک‌های مرتبط ابلاغ شده است اما چون هنوز تأمین اعتباری در این مورد بخصوص صورت نگرفته است هیچ بانکی هنوز آن را اجرایی نمی‌کند.

مونسان همچنین از اختصاص بودجه ۲۰ هزار میلیاردی برای استمهال وام‌های کشاورزی خبر می‌دهد و خاطرنشان می‌کند: البته همان طور که عنوان شد هنوز این موضوع اجرایی نشده است و زمانی که اجرایی شود بلافاصله موضوع وام‌های کشاورزی به خودی خود سروسامان پیدا خواهد کرد.

 فرصتی تا پایان سال

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف کشاورزانی که از سوی بانک‌ها برایشان اخطاریه صادر می‌شود و نگرانی‌هایی در این مورد دارند چیست، اظهار می‌دارد: طبق نامه‌ای که از طرف کمیسیون بانک‌ها به بانک‌های عامل اعلام کرده‌ایم بانک‌ها موظف‌اند تا پایان سال و تا مشخص شدن و ابلاغ بودجه با کشاورزان واجد شرایط مساعدت کنند و اقدام اجرایی و قضایی در مورد وام این کشاورزان انجام ندهند.

دبیرشورای هماهنگی بانک‌های خراسان رضوی همچنین در مورد زمان احتمالی برای اجرایی شدن مصوبه مجلس می‌گوید: هیچ کسی از این موضوع هنوز خبر ندارد این مورد به دولت بستگی دارد و نه در اختیار استان است و نه بانک‌ها تا زمانی که بودجه‌ای که اشاره شد ابلاغ شود.

منبع: روزنامه قدس

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

کارت های بانکی 4 برابر جمعیت ایران

بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، شمار کارت‌های بانکی در تیرماه به بیش از ۳۴۱ میلیون کارت رسید که حدود ۹۲ میلیون و ۷۶۰ هزار عدد کارت متعلق به تهران و ۲۴۸ میلیون و ۲۴۳ هزار عدد کارت متعلق به استانها بوده است.

 • 3

ترامپ: تعرفه کالاهای چینی به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

رئیس جمهور آمریکا بامداد شنبه در چند رشته توئیت به اقدام روز جمعه چین در اعمال تعرفه بر 75 میلیارد دلار کالاهای آمریکایی پاسخ داد.

 • 5

آمادگی بانک‌ها برای عملیات تبدیل ریال به پارسه

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: روند تبدیل ریال به پارسه دستکم به ٦ ماه زمان نیاز خواهد داشت، اما با این حال بانک‌ها آمادگی دارند به سرعت بیشتر این فرآیند کمک کنند.

 • 3

آغاز ثبت نام جشنواره عکس «نمای ملی» بانک ملی ایران

ثبت نام جشنواره عکس «نمای ملی» بانک ملی ایران از امروز دوم شهریورماه در دو بخش معماری و مستند اجتماعی آغاز شد.

 • 3

رئیس بانک مرکزی انگلیس خواستار پایان دادن به سلطه دلار شد

رئیس بانک مرکزی انگلیس گفت جهان باید به وابستگی پر ریسک خود به دلار خاتمه دهد.

 • 3

روز سیاه و کم‌سابقه بازارهای مالی پس از مناقشه جدید چین و آمریکا

آخرین روز از معاملات هفتگی بورس‌های جهان به شکلی کابوس‌وار به پایان رسید.

 • 3

امضای تفاهم نامه برای اجرای طرح اقدام ملی

مدیر امور اعتباری بانک مسکن از تنظیم چند تفاهم نامه برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

 • 4

راه‌اندازی اولین سیستم‌های بانکداری متمرکز در بانک مسکن

مدیر امور فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مسکن با تشریح عملکرد حوزه IT بانک مسکن در یک سال اخیر، از راه‌اندازی اولین ماژول‌های بانکداری متمرکز در بانک مسکن ظرف چند روز آینده خبر داد.

 • 2

۲۳ شعبه بانک عامل حوزه مسکن منحل شد/ اخذ مالیات از بانک‌های متمرد

یک مقام مسئول در بانک عامل بخش مسکن از انحلال ۲۳ شعبه این بانک تا پایان مرداد و ۲۸ شعبه دیگر تا پایان سال خبر داد.

 • 2

عمل به مسئولیت اجتماعی، نقطه قوت بانک ملی ایران

بانک ملی ایران که ۹۱ سال پیش، خود بر اساس قبول یک مسئولیت مهم در قبال اجتماع، یعنی حفظ اموال و دارایی مردم ایران زمین شکل گرفت، در طول فعالیتش نیز به موضوع مسئولیت اجتماعی به طور ویژه بها داده است.

 • 2

بانک صادرات به دانشجویان پیام نور وام می دهد

بانک صادرات ایران و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه مشترکی را برای اعطای تسهیلات به دانشجویان این دانشگاه امضا کردند.

 • 4

بانک مرکزی به راحتی و با برنامه مناسب می‌تواند بازار ارز را کنترل کند

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: سیاست های ارزی در اختیار بانک مرکزی است و می تواند به راحتی و با برنامه مناسب این بازار را کنترل کند و صحبت های رییس جمهور درباره بازار ارز نیازمند این است که به یک ثبات برسیم.

 • 3

ترامپ از شرکت های آمریکایی خواست تا سریعا چین را ترک کنند

به دنبال بالاگرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، دونالد ترامپ روز جمعه از شرکت های آمریکایی خواست تا هر چه زودتر چین را ترک کنند.

 • 4

گام بزرگ بانک مسکن برای فروش اموال مازاد/ ۲۳ شعبه منحل شد

مدیر امور استان‌ها و بازاریابی بانک مسکن با بیان اینکه قدرت اعتباری بانک مسکن از محل درآمد حاصل از فروش اموال مازاد همچون شعب ناکارآمد، تقویت می‌شود، از انحلال ۲۳ شعبه بانک تا پایان مرداد ماه خبر داد.

 • 3

ترامپ به کمپانی‌های آمریکایی دستور داد چین را ترک کنند

رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به تعرفه‌های جدید گمرکی از سوی چین، به کمپانی‌های آمریکایی دستور داد تا این کشور آسیایی را ترک کنند.

 • 2

حمله تند و بی سابقه ترامپ به رئیس بانک مرکزی آمریکا

رئیس جمهور آمریکا تلویحا از رئیس بانک مرکزی این کشور خواست تا استعفا دهد.

 • 2

پاسخ مدیران بانک مسکن به سوالات مردمی

مدیران بانک مسکن در هفته دولت با حضور در مرکز ارتباط با مشتریان بانک(call center) به سوالات مشتریان و عموم مردم پاسخ خواهند داد.

 • 5

اولویت آموزش قالیبافان تولیدکننده و صادرکننده

رییس سابق اداره فرش استان تهران بیان داشت: برای افزایش سهم بازار جهانی باید آموزش صادرکنندگان، فروشندگان و تولیدکنندگان در اولویت قرار گیرد.

 • 4

عبور ارزش معاملات بورس از ۱۲۱۳ هزار میلیارد ریال

از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۹۸ روز معاملاتی، بالغ بر ۳۹۲ میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۱۲۱۳ هزار میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار معامله شده است.

 • 4