ایفای ۷۰ درصدی تعهد ارزی بیش از ۶۵ درصد مشتریان بانک توسعه صادرات

ایفای ۷۰ درصدی تعهد ارزی بیش از ۶۵ درصد مشتریان بانک توسعه صادرات

۶۵ درصد مشتریان این بانک بالغ بر ۷۰ درصد تعهد صادراتی خود را ایفا کرده، ضمن اینکه نیمی از این تعداد، ۱۰۰ درصد ارز صادراتی خود را به چرخه اقتصادی کشور بازگردانده اند.

سه شنبه 8 مهر 1399 ساعت 17:45

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، حبیب احمدی در چهارمین جلسه اتاق فکر که با حضور دکتر علی صالح آبادی مدیرعامل، مدیران ارشد و روسای شعب این بانک با هدف بررسی چالش­های رفع تعهد ارزی مشتریان به صورت ویدئو کنفرانسی، برگزار شد، اظهار داشت: پس از صدور بخشنامه بانک مرکزی در مرداد ماه سال جاری در خصوص تعیین تکلیف وضعیت بازگشت ارز حاصل از صادرات لازم دیده شد تا در مورد بسته سیاستی جدید و مسائل پیش روی مشتریان بانک جلسه همفکری تشکیل شود.

وی با تشریح بندهایی از بخشنامه بانک مرکزی، گفت: بر اساس بسته سیاستی جدید بانک مرکزی صادرکنندگان باید حداقل ۸۰ درصد از ارز حاصل از صادرات خود را به صورت حواله ارزی و حداکثر ۲۰ درصد از آن را به صورت اسکناس در بازار ثانویه، به بانک­ها و صرافی­های مجاز به فروش برسانند و بنگاه های تولیدی صادراتی نیز به منظور تامین نیازهای وارداتی خود حداکثر ۳۰ درصد از منابع خود را استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه تمامی صادرکنندگان باید حداکثر ۴ ماه پس از صدور پروانه صادراتی، ارز خود را به چرخه اقتصادی برگردانند، گفت: به منظور تقویت و ارتقا صادرات غیر نفتی، وزارت صمت اقدام به رتبه بندی صادرکنندگان می­کند و بر این اساس صادرکنندگان با صادراتی بیش از سقف اعتباری باید به سرعت به ایفای تعهد ارزی خود اقدام کنند.

احمدی اظهار داشت: ارز ناشی از قراردادها و پیمان­های ارزی داخلی باید برای تامین نیاز های وارداتی قراردادهای مذکور استفاده شود. به گفته مدیر امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران در این بخشنامه آمده است: وزارت خانه های مرتبط با توجه به عملکرد صادراتی شرکت های تحت مدیریت خود، مسئولیت پیگیری بازگشت ارز حاصل از صادرات را به عهده دارند.

احمدی با اشاره به بخش دیگری از این بخشنامه که به موضوع صادرات از محل ورود موقت پرداخته است،گفت: بر این اساس تولیدکنندگان موظفند جهت ورود کالا، اقدام به ثبت آماری از محل ورود موقت کرده و گمرک نیز پروانه واردات موقت را برایشان صادرکند.

وی تصریح کرد: دربخش پایانی این بخشنامه آمده است ارائه هرگونه خدمات توسط تمام دستگاه ها و سازمان های اجرایی، بانک­های عامل و شبکه صرافی­ها به صادرکنندگانی که بر مبنای بسته سیاستی بانک مرکزی، نسبت به برگشت ارز اقدام نمی­کنند و نیز سایر اشخاصی که به صورت مستقیم و یا غیرمستقیم در روند عدم بازگشت ارز صادرکنندگان مذکور مشارکت دارند، تا زمان ایفای تعهد ارزی آنها، امکان پذیر نیست.

احمدی خاطر نشان کرد که هرچند در بند هفتم اشاره ای به حجم ایفای تعهد ارزی نشده اما به نظر می رسد منظور بانک مرکزی عدم ایفای ۱۰۰ درصدی تعهد ارزی است و البته در تبصره یک این بند آمده است که اسامی این افراد با همکاری نهادهای ذیربط استخراج وحسب مورد به دستگاه های قضایی منعکس می شود و بر همین اساس بانک مرکزی نسبت به عدم صدور گواهی ثبت آماری اقدام وگزارش عملکرد موارد مشکوک را به صورت ماهانه برای نهادهای مرتبط ارسال می ­کند.

به گفته احمدی، بانک مرکزی، بانک­های عامل را نیز مکلف کرده که تا زمان ایفای تعهد ارزی باید از اعطای تسهیلات و ضمانت­نامه ­های ارزی و ریالی و خدمات بانکی به صادرکنندگان خودداری کنند که البته این موضوع مشکلاتی را برای برخی صادرکنندگان به وجود آورده و نیازمند شفافیت بیشتر است.

وی در پایان پس از تشریح بندهای مهم بخشنامه بانک مرکزی، گفت: مدیریت امور شعب و بازاریابی بانک توسعه صادرات ایران برای بازاریابی جذب صادرکنندگانی که نسبت به ایفای تعهدات ارزی خود پایبند هستند، برنامه ریزی های لازم را انجام داده و آمادگی خود را جهت ارائه خدمات به این دست از صادرکنندگان اعلام می کند.

وی با تاکید به اینکه بانک توسعه صادرات ایران مصمم است در جهت تقویت صادرکنندگان متعهد نهایت تلاش و توان خود را در چارچوب قانون به کار ببندد، گفت: بسیاری از مشتریان بانک، حجم قابل توجهی از تعهد ارزی خود را ایفا کرده اند و تلاش ما برای طبقه بندی مشتریان، ایجاد بستری مناسب مدیریت شعب بانک است تا بر اساس بندهای بخشنامه بانک مرکزی با صادرکنندگان در تعامل باشند.

به گزارش روابط عمومی بانک توسعه صادرات ایران، روسای شعب حاضر در این جلسه سوالات و نقطه نظرات خود را پیرامون موضوع رفع تعهد ارزی صادرکنندگان و بندهای بخشنامه جدید بانک مرکزی با مدیران بانک مطرح کردند.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری تمدید شد

سازمان بورس اوراق بهادار با صدور یک مجوز مهلت استفاده از حق تقدم خرید سهام بانک گردشگری را تمدید کرد.

 • 315

نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی

گزارش کارشناسی نقش پذیرش دیجیتال در ارتباط توسعه صنعت پرداخت و رشد اقتصادی از سوی پژوهشکده پولی و بانکی منتشر شد.

 • 92

سامانه یکپارچه اطلاعاتی قدرت نظارتی بانک مرکزی را افزایش می‌دهد

کارشناس مسائل اقتصادی گفت:نیازمند سامانه یکپارچه اطلاعاتی مشتریان بانکی هستیم واین اقدام تاحدود زیادی با رصد بانک‌ها امکان‌پذیر است چرا که امروزه بیش از ۹۸درصد نقدینگی در حساب‌های بانکی مبادله می‌شود.

 • 301

افزایش سقف انتقال وجه در همراه بانک کشاورزی

بانک کشاورزی سقف انتقال وجه در همراه بانک نسخه اندروید را افزایش داد.

 • 339

مجلس آماده برطرف کردن خلاء قانونی بازگشت ارزهای صادراتی

نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس برای رفع خلاء‌های قانونی بازگشت ارز،‌ افزود: باید با آن دسته از افرادی که با همه تشویق‌هایی که شده باز هم حاضر به بازگردادن ارزهای صادراتی نیستند، برخورد قاطع شود.

 • 300

تقدیر از بانک تجارت در همایش ترویج فرهنگ حمایت از دانش بنیان‌ها

لوح تقدیر صندوق نوآوری و شکوفایی به واسطه سهم ویژه بانک تجارت در صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های دانش بنیان معرفی شده از سوی این صندوق به مدیرعامل این بانک اعطا شد.

 • 124

برگزاری مجمع سهامداران بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸

مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده نوبت بانک سرمایه برای سال مالی ۱۳۹۸ برگزار و صورت‌های مالی مربوطه به تصویب سهامداران این بانک رسید.

 • 121

مشارکت بانک رفاه در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند

در راستای ایفای مسئولیت اجتماعی، بانک رفاه کارگران در طرح های عمرانی دانشگاه بیرجند مشارکت کرد.

 • 120

تحقق اولین بستر بانکداری شرکتی باز در سیستم بانکی کشور

معاون فناوری و برنامه‌ریزی بانک صنعت و معدن در نشستی که به منظور تبیین ۴ سامانه و محصولات جدید این بانک سخن می‌گفت به تشریح خصوصیات فنی این سامانه‌ها پرداخت.

 • 127

گام‌های مؤثر بانک مهر ایران برای توسعه روستاها

مدیرعامل بانک مهر ایران با توجه به اهمیت نقش روستاها در توسعه اقتصادی گفت: توسعه روستایی تنها از طریق توجه به زیرساخت‌های عمرانی محقق نمی‌شود، بلکه نیازمند اشتغال‌زایی پایدار برای روستاییان است.

 • 136

رشد ۲۴۵۲۵ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس در پایان داد و ستدهای روز جاری با رشد بیش از ۲۴۵۰۰ واحدی باعث شد تا نماگر اصلی بازار به یک میلیون و ۵۱۴ هزار و ۶۹۹ واحد برسد.

 • 117

بانک توسعه صادرات کمترین عدم رفع تعهد ارزی را درنظام بانکی داراست

مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: تنها ۲.۳۴ درصد از مشتریان این بانک تعهد ارزی خود را ایفا نکرده اند و این بانک با پایش مستمر ایفای تعهدات مشتریان از بانکهای دارای کمترین عدم رفع تعهد است.

 • 106

صورت‌های مالی بانک توسعه صادرات ایران تصویب شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بانک توسعه صادرات ایران با حضور اعضای مجمع این بانک برگزار و صورت‌های مالی سال ۹۸ به تصویب رسید.

 • 107

لزوم استفاده مشتریان پست‌ بانک‌ از درگاه‌های الکترونیکی

با توجه به افزایش شیوع کرونا و تشدید محدودیت ها، پست‌بانک‌ از مشتریان و سایر هموطنان درخواست کرد برای انجام عملیات بانکی حتماً ازدرگاه‌های الکترونیکی این بانک استفاده نمایند.

 • 104

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای تعهدی برای بازگشت ارز ندارند

رییس سابق سازمان توسعه تجارت ایران گفت: در سال‌های اخیر با پدیده جدیدی به نام «کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای» مواجه‌ایم که هویت تجاری واقعی ندارند و تعهدی نیز در برابر بازگشت ارز صادراتی خود ندارند.

 • 120

چگونه ارزش ریال را برگردانیم؟

کارشناس مسائل اقتصادی گفت: انتظارات غیرمنطقی که یک سری عنوان می‌کنند بانک مرکزی مسئول افزایش نرخ ارز است و یا بانک مرکزی باید نرخ ارز را پایین بیاورد، اصولا مطالبی بی‌پایه و اساس است.

 • 130

هشدار بورس تهران به ۳ کارگزاری برای لغو مجوز معاملات آنلاین

بورس اوراق و بهادار تهران با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برخی از مجوزهای فعالیت شرکت‌های کارگزاری، در صورتی که تا مهلت مقرر موفق به تجمیع مجوزهای خود نشوند لغو می‌شود.

 • 114

محدودیتی برای پرداخت تسهیلات گلخانه ها نداریم

مدیرعامل بانک کشاورزی  با اشاره به اینکه توسعه کشت گلخانه‌ای یکی از اولویت‌های دولت است و ما مکلفیم از این قشر حمایت کنیم  گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات در بخش گلخانه نداریم.

 • 111

همکاری بانک قوامین با سازمان امور مالیاتی

معاون مالی بانک قوامین ضمن اعلام همکاری کامل و همه جانبه این بانک با مراجع، نهادها و سازمان‌های مربوطه به خصوص سازمان مالیاتی تصریح کرد: این بانک همکاری لازم با سازمان مالیاتی را داشته است.

 • 110

رونمایی از جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی

مدیر عامل بانک کشاورزی از رونمایی جشنواره یاقوت سرخ همزمان با سفر وزیر جهاد کشاورزی به استان خراسان جنوبی خبر داد.

 • 110