اولتیماتوم برای پایان جولان‌دهی سودهای وام مسکن

اولتیماتوم برای پایان جولان‌دهی سودهای وام مسکن

شورای پول و اعتبار که همین چندی پیش مجوز افزایش نرخ سود وام مسکن را تا حداکثر 20 درصد صادر کرده بود، اخیرا تاکید کرده که باید سود این تسهیلات متناسب با کاهش نرخ سود بانکی کاهش یابد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی بانک و بیمه (بینا)  ,به نقل از

ایسنا، گرچه اغلب سود وام های مسکن نسبت به سایر سودهای متداول در شبکه بانکی پایین تر بوده و حتی در دوره‌هایی تا 10 درصد هم بین این نرخ ها فاصله وجود داشته است. اما در مجموع با توجه به دوره های بازپرداخت، مجموع سود سنگینی را به دریافت کنندگان تحمیل کرده و نارضایتی آنها را به دنبال داشته است.

 

نرخ سود وام مسکن عمدتا در سالهای اخیر تغییر خاصی نداشته و اغلب بین 13، 14 یا 16 درصد بوده است. با این حال متقاضیان اگر دوره بازپرداخت طولانی تر و در حد 12 سال را انتخاب کنند باید دو تا 2.5 برابر وام دریافتی به بانک مسکن برگردانند، در غیر این صورت اگر دوره بازپرداخت کوتاه تر داشته باشند میزان اقساط ماهانه بسیار سنگین تر خواهد بود.

 

این در حالی است که به عنوان نمونه در حال حاضر گیرنده وام های صندوق پس انداز مسکن - وام های 40، 60 و 80 میلیونی- باید با سود 14 درصد تا حدود یک میلیون و 200 هزار تومان در ماه قسط بپردازد و تا بیش از دو برابر تسهیلات دریافتی در مجموع بازپرداخت داشته باشد و یا اینکه در مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار که وام مسکن برای زوجین تا 160 میلیون تومان افزایش یافت، با سود 14 درصدی و در یک دوره 144 ماهه، گیرنده وام باید ماهانه تا دو میلیون و 300 هزار تومان اقساط و در کل 330 میلیون تومان بازپرداخت داشته باشد.

 

میزان اقساط و سود پرداختی در وام های دریافتی از طریق اوراق نیز که با سود 18.5 درصد در اختیار مشتریان قرار می گیرد، برای آنها سنگین و چندان راضی کننده نیست؛ موضوعی که در نهایت موجب کاهش استقبال متقاضیان تسهیلات مسکن می شود آنهم در شرایطی که سقف وام ها به ویژه در سال جاری تا حد قابل توجهی افزایش یافته ولی سایر شرایط موجب شده تا خریداران مسکن تا حدی از دریافت این تسهیلات عقب نشینی کرده آن را به صرفه ندانند.

 

اما در سویی دیگر با کاهش مجدد نرخ سود بانکی در سال جاری و رسیدن نرخ سود تسهیلات به 22 درصد، شورای پول و اعتبار در آخرین جلسه خود در هفته اخیر که مجموعه ای از مصوبات مسکنی را نیز به همراه داشت نسبت به این موضوع تذکر داده است. اعضا به بانک مسکن تاکید و آن را موظف کرده اند که "نسبت به کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن (حداکثر 18.5 درصدی) متناسب با کاهش نرخ های سود مصوب شورای پول و اعتبار اقدام کند".

 

الزام بانک مسکن از سوی شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود تسهیلات این بانک که به نظر می رسد سود 18.5 درصدی تسهیلات دریافتی از طریق اوراق حق تقدم را مورد تاکید قرار داده، در شرایطی است که در همین چند ماه اخیر و به دنبال افزایش سقف این وام از 35 به 60 میلیون تومان، شورای پول و اعتبار مجوز افزایش سقف سود وام مسکن تا 20 درصد را صادر کرده بود که به دنبال آن نیز نرخ سود از حدود 16 به 18.5 درصد افزایش یافت و در تسهیلات جدید اعمال شد.

 

به هر حال با توجه به زمزمه های اخیر در رابطه با کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن و تغییر رویکرد شورا در این رابطه، باید انتظار داشت تا در آینده ای نزدیک نرخ سود وام مسکن متناسب با کاهش نرخ سود در شبکه بانکی کاهش یابد. این در حالی است که در زمانی که نرخ های سود تسهیلات در شبکه بانکی تا 30 درصد بود و حال که به 22 درصد کاهش یافته، نرخ های مربوط به وام مسکن تغییری نداشته و حتی افزایش نیز یافته است؛ هر چند که در راستای این کاهش به طور حتم کسری های احتمالی که برای بانک مسکن به همراه خواهد داشت نیز مورد توجه قرار خواهد گرفت.

انتهای پیام

نظرات

حامد

3 سال و 6 ماه و 14 روز پیش

وام مسکن با خرید اوراق گرانترین نوع وام در شبکه بانکی کشور میباشد حتی از مضاربه هم گرانتر است در عمل شما بجای 100 میلیون 83 میلیون پول دریافت میکنید در صورتیکه بابت 100 میلیون قسط پرداخت میکنید این قطعا یک نوع کلاهبرداری از مردم و راهی برای سفته بازی سودجویان میباشد.اینها میخهای به تابوت مردم بیخانمان در حسرت سرپناه میباشد . میخهایی با پول مردم بر سر مردم

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

انجام نسخه پیچی الکترونیکی در۵۰درصدموسسات طرف قرارداد بیمه سلامت

زنجان- مدیرکل بیمه سلامت استان زنجان گفت: ۵۰درصد موسسات طرف قرارداد بیمه سلامت استان شامل آزمایشگاه، مطب و داروخانه ها از نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیکی استفاده می کنند.

 • 3

پیگیری ۷.۵ میلیارد دلار طرح حمل‌ونقل ریلی

شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت ۱۵ میلیارد دلار پروژه ماده ۱۲ (قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر) مصوب شورای اقتصاد در حال اجرا دارد که ۷.۵ میلیارد دلار آن مربوط به پروژه‌های حمل‌ونقل ریلی است.

 • 2

نرخ رسمی ۲۶ ارز کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را اعلام کرد که بر اساس آن بهای ۱۱ ارز افزایش، ۱۰ ارز ثابت و ۲۶ واحد پولی دیگر کاهش یافت.

 • 7

اقدامات در حوزه نفت منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی

معاون اول رییس جمهور گفت: اقدامات انجام شده در حوزه نفت کاملا منطبق با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده و باید با جدیت تداوم یابد.

 • 1

پناهندگان جهت دریافت دفترچه بیمه سلامت به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند

مدیرکل امور اتباع و مهاجران خارجی وزارت کشور از ادامه مرحله پنجم طرح بیمه سلامت پناهندگان خبر داد و گفت: تمامی پناهندگان می‌توانند جهت ثبت نام به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و دفترچه خود را دریافت کنند.

 • 3

قیمت سکه طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید ۲۵ شهریور ۹۸ به ۴ میلیون و ۲۵ هزار تومان رسید.

 • 2

پرداخت ۲۰۰ میلیارد تومان وام اشتغال به مددجویان امداد

با امضای تفاهم‌‌نامه میان کمیته امداد و بانک قرض‌الحسنه مهر ایران، این بانک متعهد شد امسال مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومان تسهیلات قرض‌الحسنه اشتغال به مددجویان امداد ارائه دهد.

 • 3

طیب نیا با اقتصاد ایران چه کرد؟ / آقای ضد تورم خیر؛ وزیر زمینه ساز بحران اقتصادی بله/ عاقبت کنترل دستوری قیمت ارز، مسکن و تورم چه شد؟

حکایت دوغ و دوشاب حکایت وزیری است که در دولت یازدهم سکان اقتصاد را در دست داشت، حالا روزنامه شرق و برخی رسانه ها از او با تعابیری چون "آقای ضد تورم" و "رکورد دار رای اعتماد مجلس" یاد کرده اند.این تعریف و تمجیدها ظاهراً به دلیل انتصاب دکتر طیب نیا به سمت رئیس کمیته اقتصاد وزارت آموزش‌و‌پرورش می باشد ...

 • 3

موتورولا تلویزیون اندرویدی به بازار عرضه می کند

شاخه شرکت موتورولا در هند با همکاری یک شرکت تجارت آنلاین تلویزیون های هوشمندی را در این کشور عرضه می کند که مجهز به اندروید۹ هستند.

 • 2

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ به ۱۱۳۵۰ تومان رسید

قیمت دلار آمریکا امروز دوشنبه ۲۵ شهریور ۹۸ در صرافی‌های بانکی به ۱۱۳۵۰ تومان رسید.

 • 2

دستور جهانگیری به وزارت اقتصاد، سازمان بودجه و صندوق توسعه ملی

معاون اول رئیس جمهور از وزارت اقتصاد و دارایی، سازمان برنامه و بودجه و صندوق توسعه ملی خواست تا از بخش نفت و گاز حمایت های لازم را انجام دهند.

 • 1

پرداخت بیش از ۶۵۳ میلیارد ریال خسارت از سوی تجارت‌نو به سیل‌زدگان

نهمین چک از سوی بیمه تجارت نو در ادامه پرداخت خسارات ناشی از سیل، به مبلغ ۲۰۰ میلیارد ریال در وجه کمیته امداد امام خمینی (ره) صادر شد.

 • 3

بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه بر ضرورت بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات تاکید کرد.

 • 2

بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات

معاون اقتصادی وزارت امور خارجه بر ضرورت بهبود ساختار صادراتی با تقویت بانک توسعه صادرات تاکید کرد.

 • 3

رشد ۳۵۲۲ واحدی شاخص بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۳۵۲۲ واحدی در پایان معاملات به ۳۰۵ هزار و ۹۱۸ واحد رسید.

 • 3

محرمانگی مداخله بانک مرکزی در بازار ارز/اتهام، پولشویی است؟

معاون اسبق بانک مرکزی با بیان اینکه مداخله در بازار ارز از سوی بانک مرکزی، مصوبه شورای پول و اعتبار نیاز ندارد، دلایل ضرورت محرمانگی شیوه مداخله بانک مرکزی در بازار را تشریح کرد.

 • 5

ایران هفتمین کشور صادر کننده فرش ماشینی در جهان

مدیرعامل شرکت نمایشگاه های بین المللی ایران با اشاره به رونق تولید فرش ماشینی در کشور، گفت: ایران در زمینه صادرات فرش ماشینی، موکت و کف پوش هفتمین کشور برتر دنیا است.

 • 3

استقبال از «آن» ادامه دارد/ «شیادان» وارد باکس‌آفیس شد

در حالی که قسمت دوم «آن» از کمپانی برادران وارنر همچنان راس باکس آفیس آمریکا را در اختیار دارد، «شیادان» فیلمی که تازه اکرانش آغاز شده جایگاه دوم را کسب کرده است.

 • 4