انعطاف ژاپنی‌ها

انعطاف ژاپنی‌ها

گروه نویسندگان بانک مرکزی اروپا سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ در سال‌های اخیر عموما به شدت حمایتی بوده و انتظار می‌رود این وضعیت برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، زیرا ریسک‌هایی که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند افزایش یافته است و نیز برنامه‌های حمایتی یک دهه اخیر نتوانسته به رونق پایدار اقتصاد جهان کمک کند. در نتیجه اکنون که ریسک‌هایی پدید آمده شرایط نگران‌کننده شده است.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 13:38

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

انعطاف ژاپنی‌ها

بانک‌های مرکزی بزرگ برای ادامه دادن به سیاست‌های حمایتی دلایلی دارند. واقعیت این است که ریسک شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و خروج بدون برنامه انگلستان از اتحادیه اروپا کاهش نیافته است. این دو ریسک عامل اصلی ضعف کنونی در اقتصاد جهان هستند. اکثر بانک‌های مرکزی بزرگ اعلام کرده‌اند نرخ‌های بهره را بالا نخواهند برد. بانک مرکزی ژاپن همچنان در مسیر اجرای سیاست‌های حمایتی حرکت خواهد کرد و انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا بر میزان حمایت‌های خود بیفزاید.

اواخر سال گذشته میلادی نشانه‌های ضعف در اقتصاد جهان پدیدار شده بود. اما بانک‌های مرکزی تصور نمی‌کردند مجبور باشند،  برنامه‌های خود در زمینه کاهش سیاست‌های حمایتی را کنار بگذارند. البته نهادهای تحلیلگر نسبت به ریسک‌های بزرگ از جمله بحران سیاسی در انگلستان و ضعف در اقتصاد چین و آمریکا هشدار می‌دادند. اکنون اثرات این ریسک‌ها کاملا مشهود و طبیعی است که بانک‌های مرکزی به‌عنوان نهادهایی که وظیفه دارند به رونق اقتصاد کمک کنند واکنش‌هایی به وضعیت کنونی نشان داده‌اند.

اما جهت‌گیری سیاست‌های پولی در آینده چیست؟ پاسخ دادن به این سوال آسان نیست، زیرا بانک‌های مرکزی بر مبنای داده‌های اقتصادی و شرایط کلی اقتصاد جهان تصمیم‌گیری می‌کنند و سرعت تحولات در اقتصاد جهان در ماه‌های اخیر بسیار بالا بوده و در آینده قابل پیش‌بینی همین وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد. بر مبنای شرایط کنونی اقتصاد جهان و اهدافی که دولت‌ها دارند می‌توان گفت مهم‌ترین هدف سیاست‌های پولی در آینده حفظ ثبات اقتصاد خواهد بود.

در ایالات متحده ترامپ همواره از سیاست‌های بانک مرکزی این کشور انتقاد کرده و این سیاست‌ها را عامل ضعف اقتصاد دانسته است. ترامپ بر بانک مرکزی فشار وارد کرده تا از نرخ‌های بهره بکاهد تا هم ارزش دلار کاهش یابد و هم به رونق اقتصاد کمک شود. انتظار سرمایه ‌گذاران و تحلیلگران این است که بانک مرکزی آمریکا امسال حداقل یک بار نرخ‌های بهره را کاهش خواهد داد. البته نمی‌توان مطمئن بود این اقدام می‌تواند اثرات منفی تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین را از میان ببرد.

در ژاپن رشد اقتصاد در سه ماه نخست سال جاری میلادی امیدبخش بوده و بانک مرکزی اعلام کرده سیاست‌های پولی انعطاف‌پذیر اتخاذ خواهد شد تا در صورت لزوم هر اقدامی برای حفظ ثبات و رشد اقتصاد انجام شود. اقتصاد ژاپن که سومین اقتصاد بزرگ جهان است، به شدت به صادرات وابسته است و وضعیت نگران‌کننده تجارت جهانی سبب می‌شود، ریسک‌ها برای تداوم رشد اقتصاد باقی بمانند. برخی تحلیلگران معتقدند احتمال رکود در اقتصاد این کشور وجود دارد، زیرا افق تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین مشخص نیست و توان بانک مرکزی ژاپن در مقابله با این ریسک‌ها محدود است.

بانک مرکزی انگلستان بر تحولات سیاسی به‌ویژه برنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا تمرکز دارد. این برنامه متوقف شده و دیدگاه‌های مختلفی درباره آینده مطرح است اما شاخص‌های اقتصادی انگلستان تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی دچار ضعف شده بنابراین انتظار می‌رود سیاست‌های حمایتی ادامه پیدا کند. در هفته‌های آینده اگر اوضاع سیاسی بهتر شود بانک مرکزی به کاستن از برنامه‌های حمایتی فکر خواهد کرد. بانک‌های مرکزی بزرگ تا قبل از پدیدار شدن ضعف در اقتصاد جهان به فکر کاهش برنامه‌های حمایتی خود بودند، زیرا باید برای رکود بعدی آماده می‌شدند، اما اکنون شرایط درست برعکس است و این نگرانی وجود دارد که اگر از تمامی ابزارهای حمایتی استفاده شود در آینده چگونه باید با رکود مقابله شود.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

دادگاه عالی آلمان بخشی از برنامه بانک مرکزی اروپا را غیرقانونی اعلام کرد

دادگاه قانون اساسی آلمان با صدور حکمی بخش‌هایی از سیاست محرک پولی بانک مرکزی اروپا را مغایر با قوانین این کشور اعلام کرد.

 • 272

سقوط ۳۵ درصدی سود خالص توتال در سه ماهه اول ۲۰۲۰

به دنبال کاهش تقاضای نفت خام با شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت‌های نفت، سود خالص شرکت توتال در سه ماهه اول با سقوط سنگینی روبرو شد.

 • 96

خزانه‌داری آمریکا ۳ تریلیون دلار قرض می‌گیرد/ثبت یک رکورد جدید

وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد در نظر در ۳ ماهه دوم امسال ۳ تریلیون دلار قرض کند. این بیشترین میزان در تاریخ آمریکا و بیش از ۵ برابر رکورد قبلی است.

 • 100

تجهیزات آزمایشگاهی ساخت ایران‌ در مسیر صادرات

یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان با طراحی و ساخت تجهیزات آزمایشگاهی علاوه بر این که از خروج ارز از کشور جلوگیری کرده، با وارد شدن به کریدور صادرات به دنبال کسب بازارهای جهانی است.

 • 90

بورس و هراس از میلیونی شدن/ شستا به داد شاخص سهام رسید

شاخص کل بورس تهران امروز نتوانست از سد یک میلیون واحد عبور کند و به لطف معاملات نماد تازه‌وارد خود تنها ۱۴۶۶ واحد رشد کرد.

 • 118

مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بیمه سلامت ایران مراحل ثبت نام پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای ساکنین شهرهای بالای ٢٠ هزار نفر جمعیت را توضیح داد.

 • 116

قیمت سکه طرح جدید ۱۶ اردیبهشت ۹۹ به ۶ میلیون و۵۱۵ هزار تومان رسید

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید، امروز سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در معاملات بازار آزاد تهران به ۶ میلیون و ۵۱۵ هزار تومان رسید.

 • 116

افزایش شدید حجم نقدینگی بورس/دولت نظارت کند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رئیس جمهور  و وزیر اقتصاد درخواست کرد مدیریت صحیحی بر بازار بورس صورت گیرد.

 • 95

جزییات قیمت رسمی انواع ارز/ نرخ یورو کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ ۱۳ ارز از جمله یورو کاهش، نرخ ۲۷ واحد پولی همانند پوند افزایش و نرخ دلار و ۶ ارز دیگر نیز ثابت ماند.

 • 96

آغاز پذیره‌نویسی سهام دولت از طریق بانک پاسارگاد

پذیره‌نویسی «واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (ETF) واسطه گری مالی یکم» در بانک ‌پاسارگاد آغاز شد.

 • 110

بانک مرکزی گزارش داده است؛ ۱.۶ میلیارد دلار همچنان بلاتکلیف

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از ارائه گزارش بانک مرکزی درباره وضعیت ارز دولتی سال ۹۷ به مجلس و دیوان محاسبات خبر داد.

 • 105

جزییات دو مصوبه مهم شورای عالی بورس

وزیر اقتصاد از ممنوعیت صدور وکالت نامه برای مدیریت سهام عدالت و همچنین آماده سازی زیرساخت احراز هویت غیرحضوری خبر داد.

 • 91

حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید

معاون اعتبارات بانک شهر از حمایت بانک شهر از تولیدکنندگان داخلی با هدف تحقق عملی "جهش تولید خبر داد.

 • 117

بودجه کرونایی صندوق بیمه بیکاری پرداخت نشد/ دو ماه و نیم گذشت

اگرچه سامانه بیمه بیکاری دوران کرونا از اسفند ماه فعال شده و طبق آخرین آمار حدود ۶۷۰ هزار نفر مشمول شده اند، اما از تخصیص ۵ هزار میلیارد تومان کمک دولت به صندوق بیمه بیکاری هنوز خبری نیست.

 • 132

شطرنج تاریخی در بورس تهران

دنیای‌اقتصاد-فاطمه اسماعیلی : ...

 • 97

تمام احراز هویت‌های دریافت کدبورسی از فردا غیرحضوری انجام می‌شود

وزیر اقتصاد گفت: طبق مصوبه شورایعالی بورس به دلیل ازدحام در دفاتر پیشخوان دولت، احراز هویت تمامی افرادی که می خواهند کد بورسی دریافت کنند، به صورت غیر حضوری و الکترونیکی انجام می‌شود.

 • 124

نصرالله: اقدام آلمان علیه حزب‌الله تحت فشار آمریکا و اسرائیل انجام شد

دبیرکل حزب‌الله سخنرانی امروز خود را با واکنش به تصمیم آلمان در تروریستی خواندن این جنبش آغاز کرد و گفت، این اقدام با فشارهای آمریکا و برای راضی کردن رژیم صهیونیستی انجام شد.

 • 110

پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره وام کرونایی به خانوارهای در صف

مدیر کل اعتبارات بانک مرکزی از پرداخت بیش از ۳۵هزار فقره تسهیلات یک میلیون تومانی کرونا به یارانه بگیران در صف دریافت خبر داد.

 • 117

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین برگزار شد

برنامه آموزشی بازرسان به شیوه آنلاین در بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 87

تسهیلات کمک معیشتی به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود

تسهیلات کمک معیشتی با همکاری بانک قرض الحسنه رسالت و بنیاد مستضعفان به آسیب دیدگان کرونا پرداخت می شود.

 • 117