انعطاف ژاپنی‌ها

انعطاف ژاپنی‌ها

گروه نویسندگان بانک مرکزی اروپا سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ در سال‌های اخیر عموما به شدت حمایتی بوده و انتظار می‌رود این وضعیت برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، زیرا ریسک‌هایی که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند افزایش یافته است و نیز برنامه‌های حمایتی یک دهه اخیر نتوانسته به رونق پایدار اقتصاد جهان کمک کند. در نتیجه اکنون که ریسک‌هایی پدید آمده شرایط نگران‌کننده شده است.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 13:38

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

انعطاف ژاپنی‌ها

بانک‌های مرکزی بزرگ برای ادامه دادن به سیاست‌های حمایتی دلایلی دارند. واقعیت این است که ریسک شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و خروج بدون برنامه انگلستان از اتحادیه اروپا کاهش نیافته است. این دو ریسک عامل اصلی ضعف کنونی در اقتصاد جهان هستند. اکثر بانک‌های مرکزی بزرگ اعلام کرده‌اند نرخ‌های بهره را بالا نخواهند برد. بانک مرکزی ژاپن همچنان در مسیر اجرای سیاست‌های حمایتی حرکت خواهد کرد و انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا بر میزان حمایت‌های خود بیفزاید.

اواخر سال گذشته میلادی نشانه‌های ضعف در اقتصاد جهان پدیدار شده بود. اما بانک‌های مرکزی تصور نمی‌کردند مجبور باشند،  برنامه‌های خود در زمینه کاهش سیاست‌های حمایتی را کنار بگذارند. البته نهادهای تحلیلگر نسبت به ریسک‌های بزرگ از جمله بحران سیاسی در انگلستان و ضعف در اقتصاد چین و آمریکا هشدار می‌دادند. اکنون اثرات این ریسک‌ها کاملا مشهود و طبیعی است که بانک‌های مرکزی به‌عنوان نهادهایی که وظیفه دارند به رونق اقتصاد کمک کنند واکنش‌هایی به وضعیت کنونی نشان داده‌اند.

اما جهت‌گیری سیاست‌های پولی در آینده چیست؟ پاسخ دادن به این سوال آسان نیست، زیرا بانک‌های مرکزی بر مبنای داده‌های اقتصادی و شرایط کلی اقتصاد جهان تصمیم‌گیری می‌کنند و سرعت تحولات در اقتصاد جهان در ماه‌های اخیر بسیار بالا بوده و در آینده قابل پیش‌بینی همین وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد. بر مبنای شرایط کنونی اقتصاد جهان و اهدافی که دولت‌ها دارند می‌توان گفت مهم‌ترین هدف سیاست‌های پولی در آینده حفظ ثبات اقتصاد خواهد بود.

در ایالات متحده ترامپ همواره از سیاست‌های بانک مرکزی این کشور انتقاد کرده و این سیاست‌ها را عامل ضعف اقتصاد دانسته است. ترامپ بر بانک مرکزی فشار وارد کرده تا از نرخ‌های بهره بکاهد تا هم ارزش دلار کاهش یابد و هم به رونق اقتصاد کمک شود. انتظار سرمایه ‌گذاران و تحلیلگران این است که بانک مرکزی آمریکا امسال حداقل یک بار نرخ‌های بهره را کاهش خواهد داد. البته نمی‌توان مطمئن بود این اقدام می‌تواند اثرات منفی تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین را از میان ببرد.

در ژاپن رشد اقتصاد در سه ماه نخست سال جاری میلادی امیدبخش بوده و بانک مرکزی اعلام کرده سیاست‌های پولی انعطاف‌پذیر اتخاذ خواهد شد تا در صورت لزوم هر اقدامی برای حفظ ثبات و رشد اقتصاد انجام شود. اقتصاد ژاپن که سومین اقتصاد بزرگ جهان است، به شدت به صادرات وابسته است و وضعیت نگران‌کننده تجارت جهانی سبب می‌شود، ریسک‌ها برای تداوم رشد اقتصاد باقی بمانند. برخی تحلیلگران معتقدند احتمال رکود در اقتصاد این کشور وجود دارد، زیرا افق تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین مشخص نیست و توان بانک مرکزی ژاپن در مقابله با این ریسک‌ها محدود است.

بانک مرکزی انگلستان بر تحولات سیاسی به‌ویژه برنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا تمرکز دارد. این برنامه متوقف شده و دیدگاه‌های مختلفی درباره آینده مطرح است اما شاخص‌های اقتصادی انگلستان تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی دچار ضعف شده بنابراین انتظار می‌رود سیاست‌های حمایتی ادامه پیدا کند. در هفته‌های آینده اگر اوضاع سیاسی بهتر شود بانک مرکزی به کاستن از برنامه‌های حمایتی فکر خواهد کرد. بانک‌های مرکزی بزرگ تا قبل از پدیدار شدن ضعف در اقتصاد جهان به فکر کاهش برنامه‌های حمایتی خود بودند، زیرا باید برای رکود بعدی آماده می‌شدند، اما اکنون شرایط درست برعکس است و این نگرانی وجود دارد که اگر از تمامی ابزارهای حمایتی استفاده شود در آینده چگونه باید با رکود مقابله شود.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

رشد پله‌ای در بازار ارز

دنیای اقتصاد : ...

 • 15

مروری بر تجارب جهانی

میثم رادپور /کارشناس اقتصادی ...

 • 16

ظهور قدرت‌های انحصاری؟

دکتر سجاد برخورداری/ هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ...

 • 20

الزامات موفقیت

موسی شهبازی غیاثی/ کارشناس اقتصادی ...

 • 14

مسیر سرمایه گذاری کشور برای پژوهش نادرست است

کاشان - معاون علم و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه مسیر سرمایه گذاری کشور بر روی پژوهش نادرست است، گفت: تکنولوژی با پول به دست نمی آید.

 • 7

رفع مشکلات ۱۳۰ واحد صنعتی کرمان/ به دنبال توسعه پتروشیمی هستیم

کرمان - رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: وضعیت ۱۳۰ واحد صنعتی در حال رصد است و به دنبال رفع مشکلات آنها هستیم.

 • 6

دیدار مدیرعامل بانک توسعه تعاون با استاندار خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون در سفر به استان خراسان جنوبی با استاندار دیدار و گفتگو کرد

 • 27

تذکر مجدد نماینده اهواز در خصوص مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز

نماینده مردم اهواز در مجلس در خصوص وضعیت مسکن کارکنان لوله‌سازی اهواز با بیان اینکه «منازل کارکنان لوله سازی هنوز در ملکیت بانک است» مجدادا به وزیر اقتصاد تذکر داد.

 • 26

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 25

«بانک آفیسر» جایگزین سرویس‌های بانکداری سنتی می‌شود

مدیرعامل بانک ملی ایران با بیان اینکه این بانک برای نخستین بار سیستم یکپارچه بانکی معروف به سیبا و خدمات بانکی آنلاین را در نظام بانکی کشور پیاده سازی کرد، گفت: سیبا جایگزین روش‌های سنتی بانکداری شد.

 • 24

دستورالعمل مالیاتی خریداران سکه ابلاغ شد

دستورالعمل سازمان امور مالیاتی موضوع مالیات عملکرد دریافت کنندگان سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از سوی رئیس کل سازما مالیاتی ابلاغ شد.

 • 24

تنش‌ بین آمریکا و ایران قیمت نفت را افزایش داد

قیمت نفت در بازارهای جهانی به علت تنش‌های آمریکا و ایران در خلیج فارس با 43 سنت افزایش 65.63 دلار معامله شد.

 • 31

مطالباتِ داروخانه ها پرداخت می شود

قزوین_ مدیرکل بیمه سلامت استان قزوین گفت: مطالباتِ اردیبهشت ماه داروخانه ها پرداخت می شود.

 • 24

پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند/ تیم برانکو اخطار گرفت

کنفدراسیون فوتبال آسیا آرای انضباطی خود را منتشر کرد که بر این اساس پرسپولیس و ذوب آهن جریمه شدند.

 • 25

هر پزشک باید برای ویزیت بیمار چند دقیقه وقت بگذارد؟

مدیرکل بیمه سلامت استان هرمزگان با بیان اینکه بیمه‌شدگان روستایی و کمیته امداد برای کاهش هزینه‌های درمان ملزم به رعایت سیستم ارجاع هستند، گفت: هر پزشک متخصص باید درازای دریافت ویزیت ۲۰ دقیقه به بیماران خدمات‌رسانی کنند و بیماران باید به حقوق خود واقف بوده و مطالبه گر باشند.

 • 24

رشد ۵۱۰۰ واحدی شاخص کل/ جابجایی ۳.۵میلیارد برگه بهادار در بورس

شاخص بورس روز جاری با رشد ۵۱۰۸ واحدی در پایان معاملات به ۲۴۲ هزار و ۵۶۷ واحد رسید.

 • 29

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 35

تسهیلات ۱۴۰۰ میلیارد ریال بانک توسعه تعاون در خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت ۱۹۰۰ میلیارد ریال تسهیلات از ابتدای دولت یازدهم و دوازدهم و پرداخت ۱۴۰۰میلیارد ریال در سال ۹۷ در استان خراسان جنوبی خبر داد و عملکرد این استان را مثبت ارزیابی نمود.

 • 26

بازدید مدیرعامل بانک توسعه تعاون از شعب استان خراسان جنوبی

مدیرعامل بانک توسعه تعاون به همراه فتاحی عضو هیئت‌مدیره و هیئت همراه از مدیریت شعب بانک توسعه تعاون خراسان جنوبی و شعب مرکزی بیرجند، شعب جمهوری و باجه شهید رجائی بازدید کرد.

 • 30