انعطاف ژاپنی‌ها

انعطاف ژاپنی‌ها

گروه نویسندگان بانک مرکزی اروپا سیاست‌های پولی بانک‌های مرکزی بزرگ در سال‌های اخیر عموما به شدت حمایتی بوده و انتظار می‌رود این وضعیت برای مدتی طولانی ادامه پیدا کند، زیرا ریسک‌هایی که اقتصاد جهان را تهدید می‌کند افزایش یافته است و نیز برنامه‌های حمایتی یک دهه اخیر نتوانسته به رونق پایدار اقتصاد جهان کمک کند. در نتیجه اکنون که ریسک‌هایی پدید آمده شرایط نگران‌کننده شده است.

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 13:38

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از دنیای اقتصاد 

انعطاف ژاپنی‌ها

بانک‌های مرکزی بزرگ برای ادامه دادن به سیاست‌های حمایتی دلایلی دارند. واقعیت این است که ریسک شدت پیدا کردن تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و خروج بدون برنامه انگلستان از اتحادیه اروپا کاهش نیافته است. این دو ریسک عامل اصلی ضعف کنونی در اقتصاد جهان هستند. اکثر بانک‌های مرکزی بزرگ اعلام کرده‌اند نرخ‌های بهره را بالا نخواهند برد. بانک مرکزی ژاپن همچنان در مسیر اجرای سیاست‌های حمایتی حرکت خواهد کرد و انتظار می‌رود بانک مرکزی اروپا بر میزان حمایت‌های خود بیفزاید.

اواخر سال گذشته میلادی نشانه‌های ضعف در اقتصاد جهان پدیدار شده بود. اما بانک‌های مرکزی تصور نمی‌کردند مجبور باشند،  برنامه‌های خود در زمینه کاهش سیاست‌های حمایتی را کنار بگذارند. البته نهادهای تحلیلگر نسبت به ریسک‌های بزرگ از جمله بحران سیاسی در انگلستان و ضعف در اقتصاد چین و آمریکا هشدار می‌دادند. اکنون اثرات این ریسک‌ها کاملا مشهود و طبیعی است که بانک‌های مرکزی به‌عنوان نهادهایی که وظیفه دارند به رونق اقتصاد کمک کنند واکنش‌هایی به وضعیت کنونی نشان داده‌اند.

اما جهت‌گیری سیاست‌های پولی در آینده چیست؟ پاسخ دادن به این سوال آسان نیست، زیرا بانک‌های مرکزی بر مبنای داده‌های اقتصادی و شرایط کلی اقتصاد جهان تصمیم‌گیری می‌کنند و سرعت تحولات در اقتصاد جهان در ماه‌های اخیر بسیار بالا بوده و در آینده قابل پیش‌بینی همین وضعیت ادامه پیدا خواهد کرد. بر مبنای شرایط کنونی اقتصاد جهان و اهدافی که دولت‌ها دارند می‌توان گفت مهم‌ترین هدف سیاست‌های پولی در آینده حفظ ثبات اقتصاد خواهد بود.

در ایالات متحده ترامپ همواره از سیاست‌های بانک مرکزی این کشور انتقاد کرده و این سیاست‌ها را عامل ضعف اقتصاد دانسته است. ترامپ بر بانک مرکزی فشار وارد کرده تا از نرخ‌های بهره بکاهد تا هم ارزش دلار کاهش یابد و هم به رونق اقتصاد کمک شود. انتظار سرمایه ‌گذاران و تحلیلگران این است که بانک مرکزی آمریکا امسال حداقل یک بار نرخ‌های بهره را کاهش خواهد داد. البته نمی‌توان مطمئن بود این اقدام می‌تواند اثرات منفی تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین را از میان ببرد.

در ژاپن رشد اقتصاد در سه ماه نخست سال جاری میلادی امیدبخش بوده و بانک مرکزی اعلام کرده سیاست‌های پولی انعطاف‌پذیر اتخاذ خواهد شد تا در صورت لزوم هر اقدامی برای حفظ ثبات و رشد اقتصاد انجام شود. اقتصاد ژاپن که سومین اقتصاد بزرگ جهان است، به شدت به صادرات وابسته است و وضعیت نگران‌کننده تجارت جهانی سبب می‌شود، ریسک‌ها برای تداوم رشد اقتصاد باقی بمانند. برخی تحلیلگران معتقدند احتمال رکود در اقتصاد این کشور وجود دارد، زیرا افق تنش‌های تجاری بین آمریکا و چین مشخص نیست و توان بانک مرکزی ژاپن در مقابله با این ریسک‌ها محدود است.

بانک مرکزی انگلستان بر تحولات سیاسی به‌ویژه برنامه خروج این کشور از اتحادیه اروپا تمرکز دارد. این برنامه متوقف شده و دیدگاه‌های مختلفی درباره آینده مطرح است اما شاخص‌های اقتصادی انگلستان تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی دچار ضعف شده بنابراین انتظار می‌رود سیاست‌های حمایتی ادامه پیدا کند. در هفته‌های آینده اگر اوضاع سیاسی بهتر شود بانک مرکزی به کاستن از برنامه‌های حمایتی فکر خواهد کرد. بانک‌های مرکزی بزرگ تا قبل از پدیدار شدن ضعف در اقتصاد جهان به فکر کاهش برنامه‌های حمایتی خود بودند، زیرا باید برای رکود بعدی آماده می‌شدند، اما اکنون شرایط درست برعکس است و این نگرانی وجود دارد که اگر از تمامی ابزارهای حمایتی استفاده شود در آینده چگونه باید با رکود مقابله شود.

این مطلب برایم مفید است

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

کارت های بانکی 4 برابر جمعیت ایران

بر اساس تازه‌ترین آمار بانک مرکزی، شمار کارت‌های بانکی در تیرماه به بیش از ۳۴۱ میلیون کارت رسید که حدود ۹۲ میلیون و ۷۶۰ هزار عدد کارت متعلق به تهران و ۲۴۸ میلیون و ۲۴۳ هزار عدد کارت متعلق به استانها بوده است.

 • 2

ترامپ: تعرفه کالاهای چینی به ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

رئیس جمهور آمریکا بامداد شنبه در چند رشته توئیت به اقدام روز جمعه چین در اعمال تعرفه بر 75 میلیارد دلار کالاهای آمریکایی پاسخ داد.

 • 4

آمادگی بانک‌ها برای عملیات تبدیل ریال به پارسه

مدیرعامل بانک صادرات ایران گفت: روند تبدیل ریال به پارسه دستکم به ٦ ماه زمان نیاز خواهد داشت، اما با این حال بانک‌ها آمادگی دارند به سرعت بیشتر این فرآیند کمک کنند.

 • 2

آغاز ثبت نام جشنواره عکس «نمای ملی» بانک ملی ایران

ثبت نام جشنواره عکس «نمای ملی» بانک ملی ایران از امروز دوم شهریورماه در دو بخش معماری و مستند اجتماعی آغاز شد.

 • 3

رئیس بانک مرکزی انگلیس خواستار پایان دادن به سلطه دلار شد

رئیس بانک مرکزی انگلیس گفت جهان باید به وابستگی پر ریسک خود به دلار خاتمه دهد.

 • 2

روز سیاه و کم‌سابقه بازارهای مالی پس از مناقشه جدید چین و آمریکا

آخرین روز از معاملات هفتگی بورس‌های جهان به شکلی کابوس‌وار به پایان رسید.

 • 2

امضای تفاهم نامه برای اجرای طرح اقدام ملی

مدیر امور اعتباری بانک مسکن از تنظیم چند تفاهم نامه برای اجرای طرح اقدام ملی مسکن خبر داد.

 • 3

بانک صادرات به دانشجویان پیام نور وام می دهد

بانک صادرات ایران و دانشگاه پیام نور تفاهم نامه مشترکی را برای اعطای تسهیلات به دانشجویان این دانشگاه امضا کردند.

 • 3

ترامپ از شرکت های آمریکایی خواست تا سریعا چین را ترک کنند

به دنبال بالاگرفتن جنگ تجاری میان آمریکا و چین، دونالد ترامپ روز جمعه از شرکت های آمریکایی خواست تا هر چه زودتر چین را ترک کنند.

 • 4

گام بزرگ بانک مسکن برای فروش اموال مازاد/ ۲۳ شعبه منحل شد

مدیر امور استان‌ها و بازاریابی بانک مسکن با بیان اینکه قدرت اعتباری بانک مسکن از محل درآمد حاصل از فروش اموال مازاد همچون شعب ناکارآمد، تقویت می‌شود، از انحلال ۲۳ شعبه بانک تا پایان مرداد ماه خبر داد.

 • 3

پاسخ مدیران بانک مسکن به سوالات مردمی

مدیران بانک مسکن در هفته دولت با حضور در مرکز ارتباط با مشتریان بانک(call center) به سوالات مشتریان و عموم مردم پاسخ خواهند داد.

 • 4

اولویت آموزش قالیبافان تولیدکننده و صادرکننده

رییس سابق اداره فرش استان تهران بیان داشت: برای افزایش سهم بازار جهانی باید آموزش صادرکنندگان، فروشندگان و تولیدکنندگان در اولویت قرار گیرد.

 • 4

عبور ارزش معاملات بورس از ۱۲۱۳ هزار میلیارد ریال

از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۹۸ روز معاملاتی، بالغ بر ۳۹۲ میلیارد سهم و حق تقدم به ارزش بیش از ۱۲۱۳ هزار میلیارد ریال در بورس اوراق بهادار معامله شده است.

 • 4

کسر حق بیمه‌ عمر، زندگی و درمان از درآمد مشمول مالیات مجاز شد

کسر حق بیمه‌های پرداختی درمانی حقوق بگیر و افراد تحت تکفل و حق بیمه پرداختی بابت انواع بیمه‌های عمر و زندگی شخص حقوق بگیر از درآمد مشمول مالیات حقوق بیمه شدگان توسط کارفرمایان مجاز است.

 • 4

اعتراف رئیس بانک مرکزی آمریکا به تبعات منفی جنگ تجاری با چین

رئیس بانک مرکزی آمریکا گفت که جنگ تجاری با چین یکی از مهمترین ریسکهای خارجی موجود بر سر راه اقتصاد آمریکا است.

 • 4

اعمال تعرفه چین بر ۷۵ میلیارد دلار کالاهای وارداتی از آمریکا

در ادامه جنگ تجاری میان پکن و واشنگتن، چین روز جمعه اعلام کرد که بر ۷۵ میلیارد دلار از کالاهای وارداتی از آمریکا تعرفه اعمال خواهد کرد.

 • 4

ضمانت تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها در بورس

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران اعلام کرد که این صندوق براساس تفاهم‌نامه‌ای که با سازمان بورس به امضا رسانده، ضمانت تامین سرمایه در گردش بنگاه‌ها را در رینگ صادراتی بازار سرمایه برعهده خواهد گرفت.

 • 4

ترامپ به اقدام تعرفه‌ای چین پاسخ متقابل داد

رئیس‌جمهوری آمریکا در اقدامی متقابل، ۵۵۰ میلیارد دلار کالای چینی را مشمول افزایش ۵ درصدی تعرفه‌های تجاری کرد.

 • 4

ارتباط تلفنی مدیران ارشدبانک ملی ایران بامردم به مناسبت هفته دولت

مدیران ارشد بانک ملی ایران چهارم شهریورماه به مناسبت گرامیداشت هفته دولت و در آستانه ی نودویکمین سالروز تاسیس بانک، از طریق ارتباط تلفنی پاسخگوی سؤلات مشتریان در سراسر کشور خواهند بود.

 • 4

بسیاری از مصوبات مجلس اجرا نمی‌شود/ نگاه دولت انتخاباتی است

عضو هیئت رئیسه کمیسیون اقتصادی گفت: دولتمردان با قرار گرفتن در فضای انتخابات ترجیح می‌دهند اقداماتی انجام دهند که به نفعشان باشد و برای همین از اجرای برخی از مصوبات مجلس سر باز می زنند.

 • 4