اما و اگرهای صفرزدایی از پول ملی

اما و اگرهای صفرزدایی از پول ملی

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی با توجه به لایحه حذف چهار صفر از پول ملی که از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده به ارزیابی و تاثیرات آن در وضعیت اقتصادی پرداخته اند.

چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 9:50

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از ایرنا 

به گزارش روز دوشنبه گروه نشریات خبری، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی روز گذشته در نشست با نمایندگان عضو فراکسیون ولایی مجلس از ارائه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی به دولت خبر داد. رئیس کل بانک مرکزی در این دیدار تأیید کرد: در نظر داریم چهار صفر را از پول حذف کنیم که باید هر چه زودتر این تصمیم گرفته و انجام شود. رییس کل بانک مرکزی با اعلام اینکه لایحه پیشنهادی حذف چهار صفر از پول ملی نیازمند تصویب دولت و تایید مجلس است، گفت: برآورد کارشناسان نشان می دهد که اجرای این کار نزدیک 2 سالی طول می کشد
با بررسی روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی نسبت به این موضوع از یک سو این رسانه ها، اعلام داشتند که این اقدام برای تصویب و اجرا به زمان نیاز دارد و تا آن زمان بانک مرکزی باید سیاست‌های خود را در جهت کنترل تورم نیز در پیش بگیرد و از سوی دیگر عنوان داشتند حذف 4 صفر هیچ تأثیری بر نرخ تورم، ثروت و دارایی مردم نخواهد داشت.

رسانه های اصلاح طلب
---------------------------
** در نظر گرفتن اقدامات و زمان مناسب قبل از اجرای این طرح
روزنامه شرق می نویسد: در شرایط تورمی نباید اقدام به حذف صفر از پول ملی کرد و باید تورم تقریبا ثابت شده باشد، اما به نظر می‌رسد که این اقدام برای تصویب و اجرا به زمان نیاز دارد و به احتمال قوی تا آن زمان بانک مرکزی سیاست‌های خود را در جهت کنترل تورم نیز پیش خواهد گرفت؛ موضوعی که همتی در جلسه روز گذشته در کنار حذف صفر از پول ملی، روی آن تاکید ویژه‌ای کرده بود.

مجیدرضا حریری نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا در خصوص اظهارات رئیس بانک مرکزی در مورد حذف چهار صفر از پول ملی کشور گفت: حذف پول یک استراتژی نیست بلکه یک ابزار است که این ابزار باید در قالب استراتژی به کار گرفته شود.
نائب رئیس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: در شرایطی که نرخ تورم در حال اوج گرفتن است و در لایحه بودجه مشخص نیست که ردیف‌های درآمدی آن تحقق پیدا می‌کند یا خیر؟ و به طور کل در شرایطی که هیچ چیز در اقتصاد کشور پایدار نیست این قبیل کارها بدون داشتن استراژی می‌تواند فقط بازار را آشفته‌تر کند. من تا حالا هیچ استراتژی ندیدم که بخواهم در مورد آن اظهار نظر کنم.
وی ادامه داد: حذف چهار صفر از پول ملی بیش از یک دهه است که مطرح شده باید ببینیم که آیا آن موقع که این پیشنهاد مطرح شد شرایط با الان یکی بوده که می‌خواهند دوباره این طرح را اجرایی کنند. ما در این یک دهه شاهد رشد منفی بالای پنج درصد و دو موج تورمی بالای 40 درصد یکی در سال 90 و دیگری در حال حاضر بوده‌ایم مسلما شرایط امروز حتی اندکی نیز شبیه آن موقع نیست.
حریری افزود: ازسوی دیگر اطلاعات و آمارهایی که بانک مرکزی باید در اختیار اقتصاددان‌ها بگذارد محدود شده و تورم آذرماه هنوز منتشر نشده است بر همین اساس باور ندارم در چنین شرایطی دولت این کار را عملی کند

**عدم تاثیر مثبت
علی قنبری، استاد اقتصاد در گفت و گو با سایت خبرآنلاین اظهار داشت: حذف چهار صفر از پول ملی متغیرهای اقتصادی ایران را تغییر نخواهد داد. منشور از عدم تغییر متغیرهای اقتصادی این است که با حذف چهار صفر نمی توان انتظار داشت سرمایه ‌گذاری بهبود یابد، رشد اقتصادی بالا برود و مشکلات ریشه‌ای اقتصاد حل شود چرا که این موضوعات ارتباط چندانی با یکدیگر ندارند و ارتباط دادن آنها اقدامی اشتباه است.
وی افزود: تشخیص اینکه زمان کنونی زمان مناسبی برای اجرای این سیاست است با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است و با استناد به اینکه خبر ارائه لایحه حذف چهار صفر از پول ملی را عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی داده است، این طور تصور می‌کنم که بانک مرکزی جوانب کار را سنجیده و موقعیت کنونی را مناسب تشخیص داده است.
او تاکید کرد: برخی می گویند حذف چهار صفر می تواند زمینه را برای مهار تورم فراهم کند این در حالی است که چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد چرا که تورم با چنین اقداماتی رفع نخواهد شد. او گفت: آنچه در جریان حذف چهار صفر تاثیر می‌گیرد ، نحوه مبادلات پولی است چرا که در حال مبادلات پو لی ایران با مشکلات عدیده ای روبرو است
وی در بخش دیگری از سخنانش در خصوص عواقب اجرای این طرح گفت: این کار مشکل اقتصادی را حل نمی‌کند ، باید بانک مرکزی و سیاست گذار توجه داشته باشد که این اقدام نمی‌تواند مشکلات ریشه ای را حل کند و لازم است برای حل هر مشکلی ، درمان مربوط به ان را به کار گرفت و اتفاقا برای موفقیت این طرح باید همزمان سیاست‌های اصلاحی برای حل دیگر مشکلات ریشه ای نیز در دستور کار قرار گیرد .

**جدی شدن حذف صفر از پول ملی
خبرگزاری ایسنا نوشت: تغییر واحد پول ایران از ریال به تومان نیازمند تصویب مجلس و شورای نگهبان بود که دولت با وجود تصویب این امر در هیئت‌وزیران، موضوع را مسکوت نگه داشت و این تغییر در همین مرحله نیمه‌تمام ماند و لایحه‌ای از سوی دولت برای حذف چهار صفر از پول ملی نیز به مجلس ارائه نشد.اما این بار و با گذشت دو سال پس از آن اتفاق، حذف صفر از پول ملی ایران، رنگ‌و‌بوی جدی‌تری به خود گرفته و به نظر می‌رسد که حتی اقدامات ابتدایی آن نیز انجام شده است. نخستین جرقه از جدی‌‌شدن دوباره حذف چهار صفر از پول ملی زمانی زده شد که بانک مرکزی در هفته گذشته از اسکناس 50 هزارتومانی جدید خود رونمایی کرد و در طراحی این اسکناس نکاتی وجود داشت که توجه برخی را به خود جلب کرد. از دولت یازدهم بحث حذف چهار صفر از پول ملی مطرح بود اما این بحث لابه‌لای سیاست‌های مالی دولت گم شد.
ایسنا افزود: نخستین جرقه از جدی‌‌شدن دوباره حذف چهار صفر از پول ملی زمانی زده شد که بانک مرکزی در هفته گذشته از اسکناس 50 هزارتومانی جدید خود رونمایی کرد و در طراحی این اسکناس نکاتی وجود داشت که توجه برخی را به خود جلب کرد. از دولت یازدهم بحث حذف چهار صفر از پول ملی مطرح بود اما این بحث لابه‌لای سیاست‌های مالی دولت گم شد.

**پایین آمدن قدرت خرید مردم
به گزارش ایسنا، حمیدرضا حاجی بابایی نماینده مجلس شورای اسلامی در توضیح جلسه فراکسیون ولایی با رئیس بانک مرکزی گفت: نقدینگی 1700 هزار میلیارد 30 درصد قدرت خود را به دلیل تورم از دست داده است، به همین دلیل در نظر دارند چهار صفر را از پول حذف کنند که باید هر چه زودتر این تصمیم گرفته و انجام شود، حذف چهار صفر به این معنا است که به جای 10 هزار تومان گفته شود 10 تومان.

** عدم تغییر در شرایط تورمی، رکودی و قدرت خرید
محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، به سایت همدلی گفت: با حذف 4 صفر فقط ساده سازی عددها صورت می گیرد و تقریب عددها آسان تر می شود، براین اساس مجلس با حذف 4 صفر موافق تر بوده و در طرح بانکداری به آن توجه کرده است.
وی افزود: پس از تصویب طرح بانکداری در مجلس بازه زمانی کوتاه مدتی در نظر گرفته می شود تا انتقال از پول ملی کنونی به پول ملی جدید انجام شود.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه با حذف 4 صفر یک دلار حدود 10 تومان ارزش دارد، که یک رابطه واحدی ایجاد می کند، تصریح کرد: حذف صفر از پول ملی هزینه های زیادی به بودجه وارد می کند چراکه بر این اساس سیستم های حسابداری و اسکناس ها باید تغییر یابد، به همین دلیل حذف یک صفر ارزش نداشته و باید حذف 4 صفر صورت گیرد.

رسانه های اصولگرا
-----------------------
**عدم تاثیر مثبت
با توجه به سخنان رییس بانک مرکزی در مورد حذف چهار صفر، روزنامه جوان عنوان داشت: اظهارات همتی در حالیست که کارشناسان اقتصادی اجرای این طرح را بی تأثیر می دانند و معتقدند به صورت واقعی هیچ تأثیری بر نرخ تورم، ثروت و دارایی مردم نخواهد داشت.
آلبرت بغضیان، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت و گو با جوان گفت: افزایش ظاهری قدرت پول ملی، آسان سازی مبادات، محاسبات و خرید و فروش های مردم از اثرات قابل تحقق حذف صفرهاست، اما برای حذف صفرها ارتقای شاخص های اقتصادی همچون افزایش تولید، نرخ سرمایه گذاری ، آزادسازی های اقتصادی، رفع انحصارات، حضور بانک های خارجی در کشور، حضور بی قید و شرط سرمایه گذاران خارجی و... نیز باید انجام شود.
میثم موسایی، رئیس انجمن اقتصاد اسامی نیز معتقد است که هیچ تأثیری بر نرخ تورم و ثروت مردم نخواهد داشت، اما ممکن است با توهم پولی همراه شود؛ به این صورت که مردم تصور کنند قدرت خریدشان افزایش یافته است.

محمدرضا تابش، عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اظهار داشت: دولت باید اقدامات خود را در چارچوب افزایش قدرت خرید مردم و همچنین تقویت بنیه اقتصادی قرار دهد و پس از آن به فکر حذف صفر از پول ملی کشور باشد.
وی با بیان اینکه حذف صفر از پول ملی ممکن است اثر روانی در جامعه داشته باشد، ادامه داد: این اقدام قطعاً اثر وضعی بر اقتصاد کشور نخواهد داشت؛ لذا باید به فکر تقویت پول ملی باشیم.

حجت‌الاسلام موسوی لارگانی با بیان اینکه حذف صفر از پول ملی به منظور تقویت ارزش آن انجام می‌شود، به خبرگزاری تسنیم گفت: با توجه به اینکه ارزش پول ملی بسیار کاهش یافته، لذا اقداماتی مانند حذف صفر یا تغییر عنوان واحد پول ملی، چندان مؤثر نخواهد بود.

**در نظر گرفتن اقدامات و زمان مناسب قبل از اجرای این طرح
به گزارش روزنامه کیهان، در حالی رئیس‌کل بانک مرکزی از برنامه این بانک برای حذف چهار صفر از پول ملی خبر می‌دهد که مقدمات اجرای چنین تصمیمی هنوز فراهم نیست. از این‌رو حذف صفر از پول ملی می‌بایست همراه دیگر اقدامات انقباضی در عرصه سیاست‌های پولی و انضباط مالی دولت‌ها باشد تا کنار کنترل تورم، حذف صفرهای اسکناس کارکرد خود را داشته باشد، در غیر این صورت خداحافظی صفرها به‌زودی اثر روانی خود را از دست داده و صفرها قدرتمندتر از گذشته بازمی‌گردند.

به گزارش سایت مشرق نیوز، تیمور رحمانی کارشناس اقتصادی گفت: ایران تورم بین 15 تا 20 درصدی در یک دوره طولانی نزدیک به 50 ساله داشته پس حذف صفر یک مسئله اجتناب ناپذیر شده است. هزینه انتشار اسکناس سرسام آور است و با حذف صفرها می توان در هزینه ها صرفه جویی کرد. از نظر تهیه صورت های مالی نیز بهتر است واحد پول ملی به گونه ای باشد که صفر کمتری داشته باشد.

سایت جهان نیوز می نویسد: بررسی ها و اظهار نظرها حاکی از آن است که پیش نیاز اصلی برای کاهش صفر‌های بانکی، ثبات نرخ تورم در یک دوره بلند مدت است. اما آیا مطرح شدن این موضوع می‌تواند خود جوی روانی را برای کاهش التهابات بازار‌ها به دنبال داشته باشد؟ باید دید که این اما و اگر‌هایی که امروز از گوشه و کنار دستگاه‌های دولتی در مورد اجرایی شدن یا نشدن این طرح مطرح می‌شود، می‌تواند راهکار‌هایی را برای عملیاتی شدن این موضوع مهیا کند یا خیر.

**تاثیر مثبت بر روی وضعیت اسکناس
به گزارش خبرگزاری فارس، شهباز حسن‌پوربیگلری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در حمایت از اقدام بانک مرکزی گفت: حذف صفر از پول ملی به کاهش هزینه ضرب سکه و اسکناس در آینده منجر می‌شود. این بهترین اقدام در راستای ساده‌سازی اعداد است.
نماینده مردم سیرجان هم با تاکید بر اینکه از ابتدا موافق حذف 4 صفر به جای یک صفر از پول ملی بوده‌ایم، تصریح کرد: اقدام به این عمل هزینه‌هایی برای کشور به همراه خواهد داشت که دولت باید با نگاه کارشناسانه آن را نیز برطرف کند. با نهایی شدن این اقدام تغییرات بسیاری در حسابداری و همچنین اسناد و مدارک بانکی صورت خواهد گرفت.
وی با تاکید بر اینکه دولت باید از تجربیات موفق کشورها در راستای حذف صفر از پول ملی بهره گیرد، گفت: با تسهیل مناسبات اقتصادی و مالی سردرگمی مردم در حین مراجعه به بانک‌ها نیز از بین می‌رود.

** دولت دوازدهم مجری حذف صفر
«مأمور چهار صفر حذف» عنوان گزارش روزنامه وطن امروز است.
در بخشی از آن آمده است: حذف صفر از پول ملی طرح جذابی است که نه در زمان ریاست محمود بهمنی و نه در زمان ولی‌الله سیف نتوانست اجرایی شود اما شاید در زمان ریاست همتی این تابو بشکند و رئیس‌کل جدید بانک مرکزی که نشان داده برای اجرای هر وعده‌ای زود اقدام می‌کند، این طرح را اجرایی کند.

گروه نشریات خبری
پژوهشم**9351**

ثبت نظر

ارسال

تبلیغات‌

تولید گوشی جان سخت برای حواس پرتها و کارگران ساختمانی+عکس

​اقتصادنیوز: اگر شما هم جزء افرادی هستید که مرتب گوشی از دستتان می افتد یا در مشاغل سخت و دشوار فعالیت دارید، تلفن همراه جدید «کاترپیلار» محصولی مناسب برای شماست.

 • 1

‏«مستشار» سرپرست بانک مشترک ایران و ونزوئلا شد

سعید مستشار به عنوان سرپرست جدید و عضو هیات مدیره بانک مشترک ایران و ونزوئلا انتخاب ‏شد.‏

 • 2

قیمت انواع تندر۹۰ صفر و کارکرده در بازار + جدول

اقتصاد نیوز: برای خرید خودروی تندر ۹۰ E. ۲ در بازار مدل ۱۳۹۲ با کارکرد ۹۵ هزار کیلومتر به سرمایه ۶۲ میلیون تومانی نیاز است.

 • 1

ساخت قاشق و چنگال مخصوص معتادان به موبایل ! + عکس

اقتصاد نیوز:اگر شما هم حاضر نیستید حتی یک‌لحظه از موبایل خود جدا شوید، بهتر است یکدست از این قاشق چنگال‌ها بخرید.

 • 1

کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت مسکن در سال آینده

مدیرعامل بانک مسکن از کاهش ۳۰ درصدی قیمت ساخت در صورت طراحی درست چرخه اعتباری زنجیره سازندگان مسکن خبر داد.

 • 2

چرا در اولین روز بهمن شاخص سهام بورس تهران ۳۶۵۳ واحد ریخت؟

اقتصادنیوز : نخستین روز بهمن‌ماه با ریزش سنگین شاخص سهام آغاز شد. گرچه تحلیلگران گزارش‌های فصلی شرکت‌ها و همچنین وضعیت بازار جهانی را حاوی نشانه‌های بنیادی مناسب ارزیابی می‌کردند؛ اما افت دسته‌جمعی صنایع بورسی در معاملات دیروز حال و هوای متفاوتی را نشان می‌داد.

 • 2

پول بیمه‌ها برای هزینه داروی بیماران خاص کافی‌ است؟

مدیرکل بیمه سلامت استان تهران با اشاره به جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت در استان تهران، درباره اعتبارات این سازمان بیمه‌گر برای تامین داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج توضیح داد.

 • 2

سه ضلعی نوسان ابتدای بهمن

دنیای اقتصاد : ...

 • 3

کدام وزیران احمدی نژاد در دادگاه محاکمه شدند؟/ سنگر جدید کابینه پاک دستان

تعداد وزرا، معاونان وزیر و معاونان دولت احمدی نژاد که به خاطر مسائل مالی راهی دادگاه شدند، به مرز قابل توجهی رسیده است.

 • 3

مجوز مجلس برای اعطای تسهیلات ۲میلیارد دلاری خارجی برای توسعه مترو

عضو کمیسیون تلفیق بودجه گفت: کمیسیون مقرر کرد حداقل دو میلیارد دلار از تسهیلات خارجی درجهت ساخت و بهره برداری از خطوط مترو و طرحهای کاهش آلودگی هوا اختصاص یابد.

 • 3

جرایم سنگین AFC برای پرهیز از حاشیه و خشونت

کنفدراسیون فوتبال آسیا جرایم بسیار سنگینی برای بازیکنان در صورت ایجاد حاشیه وضع کرده است.

 • 3

نحوه سپرده‌پذیری بانک توسعه تصویب شد/ معامله اوراق توسعه مجاز است

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس نشست امروز این کمیسیون با دستور کار بررسی جزییات طرح تاسیس بانک توسعه جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد.

 • 4

انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل بانک کشاورزی و عضو کمیته داوران هشتمین جشنواره دکتر نوربخش، درجلسه انتخاب برترین نوآوری های بانکی و شرکتی در عرصه بانکداری الکترونیک وخدمات پرداخت حضوریافت.

 • 4

قیمت طلا، سکه و ارز در نخستین روز بهمن‌

امروز علیرغم کاهش بهای طلای جهانی، قیمت انواع طلا و ارز در ایران تا حدودی روند افزایشی داشت.

 • 4

اقتصاد مقاومتی به سبک بانک ملت؛ پیشگامی در حمایت از دانش‌بنیان‌ها

حمایت از دانش بنیان ها و همکاری با پارک های علم و فناوری راهبرد جدید بانک ملت برای تحقق اقتصاد مقاومتی است.

 • 3