اقدام و عمل بانک کشاورزی در دولت تدبیر و امید

اجرای موفق عاملیت خرید تضمینی 11.5 میلیون تن گندم و تامین و واریز 147 هزار میلیارد ریال بهای گندم خریداری شده به حساب گندمکاران در سال 1395 توسط بانک کشاورزی انجام شد.
  • چهارشنبه 30 فروردین 1396 ساعت 11:25

اخبار => اخبار بانک‌

بانک کشاورزی

مهمترین افتخار بانک کشاورزی در سال 1395 در راستای تحقق  اهداف اقتصاد مقاومتی و سیاست های اقتصادی دولت تدبیر و امید، مشارکت در خودکفایی تولید گندم و نقش آفرینی در کسب رکورد بی‌سابقه بالاترین میزان تولید و خرید تضمینی این محصول بود.

به گزارش بینا به نقل از روابط عمومی بانک کشاورزی ، بانک کشاورزی با پرداخت تسهیلات و حمایت مالی از گندمکاران در کنار اجرای موفق عاملیت خرید تضمینی 11.5 میلیون تن گندم و تامین و واریز 147 هزار میلیارد ریال بهای گندم خریداری شده به حساب گندمکاران، بار دیگر توانمندی و شایستگی خود را به عنوان بازوی مالی دولت در بخش کشاورزی نشان داد و در این راه برای مدیریت و تامین نقدینگی لازم-که به طرز بی سابقه ای نسبت به سال 1394 بالغ بر 56 درصد معادل 53 هزار میلیارد ریال افزایش داشت- از تمام توان و امکانات خود، از جمله بازار بورس کالای کشاورزی و فروش اوراق مرابحه بهره گرفت.

بازگشت عاملیت خرید تضمینی گندم به بانک کشاورزی پس از ده سال وقفه، از جمله دستاوردهای دولت تدبیر و امید است و اجرای موفق آن، موفقیت چشمگیری برای بانک کشاورزی در عمل به سیاست های دولت، خدمت به کشاورزان و اقدام و عمل برای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی است.

میزان گندم خریداری شده با عاملیت بانک کشاورزی در سال 1395 بالغ بر 11.5 میلیون تن به ارزش 147 هزار میلیارد ریال بود که از طریق سامانه جامع الکترونیکی بانک کشاورزی با هماهنگی شرکت مادرتخصصی خدمات کشاورزی در 1132 مرکز خرید از کشاورزان خریداری شد که این میزان تولید چشمگیر، نه تنها کشور را از لحاظ گندم مورد نیاز به خودکفایی رساند بلکه ذخایر گندم را نیز به 14 میلیون تن افزایش داد. همچنین تراز تولید نسبت به مصرف پیشی گرفت که این امر امکان صادرات گندم را پس از مدت ها مجددا برای کشور فراهم کرد.

باوجود رشد 56 درصدی خرید نسبت به سال گذشته و افزایش پیش بینی نشده اعتبار مورد نیاز، با حمایت دولت تدبیر و امید و اقدامات مدیریتی بانک کشاورزی برای تامین منابع لازم از طریق فروش اوراق مرابحه گندم و بازار بورس کالای کشاورزی، مطالبات گندمکاران تا پایان مهرماه به حساب آن ها واریز شد. شایان ذکر است در سال 1395 بیشترین میزان خرید گندم در استان های خوزستان، گلستان، فارس، کردستان و کرمانشاه بوده است.

بانک کشاورزی در ادامه رسالت خود به عنوان بازوی مالی بخش کشاورزی و در پیروی از مشی تعیین شده توسط مقام معظم رهبری و دولت تدبیر و امید در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، در سال جاری نیز با تمام توان و امکانات خود در خدمت اجرای بهینه پروژه خرید تضمینی گندم مازاد کشاورزان است و پیرو همین سیاست، نخستین جلسه « شورای عالی خرید تضمینی گندم بانک کشاورزی » با هدف برنامه ریزی نهایی در امر خرید تضمینی گندم سال زراعی 96-1395، فروردین ماه سال جاری در تهران تشکیل شد.


ارسال نظر

ارسال


کانال تلگرام