اظهارات ضد و نقیض مسؤولان درباره تأمین ارز زائرین اربعین

اظهارات ضد و نقیض مسؤولان درباره تأمین ارز زائرین اربعین

درحالی مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین از دستور رئیس جمهور و اسحاق جهانگیری برای تأمین ارز زائران اربعین به دینار و در داخل  خبر داده است، رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار قدس آنلاین این موضوع را رد نموده و تأکید کرد: ما نه بنای قیمت گذاری برای ارز این زائران را داریم و نه دیناری که در داخل به آنها بدهیم.

یکشنبه 10 شهریور 1398 ساعت 11:19

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از قدس آنلاین 

قدس آنلاین: مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین با اشاره به دستور رئیس جمهور، اسحاق جهانگیری معاون اول وی و همچنین وزیر کشور برای تأمین ارز مورد نیاز زائران اربعین گفته است: به احتمال زیاد این ارز مورد نیاز در داخل کشور تأمین می‌شود تا زائران مشکلی در این زمیه نداشته باشند.

امیر مرادی با بیان اینکه پیشنهاد ستاد مرکزی اربعین تخصیص ۱۰۰ هزار دینار عراقی به هر زائر است، افزود که نرخ آن اما باید از سوی بانک مرکزی اعلام شود.

خبرنگار قدس انلاین برای پیگری کم و کیف این موضوع و جزئیات قیمت‌گذاری، تأمین و نحوه واگذاری این ارز به سراغ رئیس کل بانک مرکزی رفت، اما عبدالناصر همتی از اساس منکر قیمت گذاری  ارز برای زائران و همچنین تصمیم برای تأمین و واگذاری دینار به زائران اربعین شد.

رئیس کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار قدس آنلاین تأکید کرد: بانک مرکزی به هیچ وجه قرار نیست در مورد ارز برای زائران اربعین و ایام محرم و عاشورای حسینی وارد بحث قیمت گذاری شود.

عبدالناصر همتی تصریح کرد: ما هیچ قیمت‌گذای نداریم و اساساً بنا نیست دولت وارد بحث قیمت گذاری شود. قیمت ارز را بازار تعیین می‌کندو نرخ همان نرخ بازار است. توصیه من این است که از هم اکنون زائرانی که می‌خواهند ایام اربعین به عتبات سفر کنند از همین حالا از طریق صرافی‌ها برای  خرید ارز اقدام کنند.

رئیس کل بانک مرکزی در خصوص اظهارات مدیر اجرایی ستاد مرکزی اربعین در مورد پیشنهاد تخصیص ۱۰۰ هزار دینار عراقی به هر زائر، با اظهار بی‌اطلاعی از این موضوع گفت: ما اساساً دینار عراق در اختیار نداریم که بخواهیم به زائران واگذار کنیم و تأکید می‌کنم بحث قیمت گذاری هم مطرح نیست لذا زائران دلار یا یورو، هرچه را که می‌توانند از طریق بازار و صرافی‌ها باید تأمین کنند.

در همین حال احمد محمدی‌فر دبیر ستاد مرکزی اربعین در گفت‌وگو با خبرنگار قدس آنلاین در مورد تناقض میان اظهارات مدیر اجرایی این ستاد و رئیس کل بانک مرکزی گفت: برای نهایی کردن این سازوکار و نحوه اجرای آن هنوز در حال مذاکره با دولت و بانک مرکزی عراق هستیم و مسئله هنوز نهایی نشده است.

وی افزود: ابتدا باید با دولت عراق در این مورد به توافق برسیم زیرا تأمین دینار برای زائران باید از سوی عراق و بانک مرکزی این کشور صورت گیرد. به همین دلیل پس از آنکه مذاکره با دولت عرق نهایی شد آن زمان برای بحث قیمت‌گذاری با بانک مرکزی  هماهنگی لازم صورت خواهد گرفت تا نرخ از طریق این بانک اعلام شود.

محمدی‌فر  اظهار داشت: پیشنهاد ما استفاده از ارز دینار برای زائران است اما باید زیرساخت‌های آن از سوی دولت عراق نیز فراهم شود تا ارز در داخل ایران در اختیار زائران قرار گیرد. مذاکرات بدین منظور در جریان است و هنوز نهایی نشده بنابراین نمی‌توان اطلاع رسانی قطعی در این زمینه انجام داد.

انتهای پیام/

انتهای پیام/

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اعطای دسته چک به دارندگان چک برگشتی ممنوع است

بر اساس جزییات تازه از قانون جدید صدور چک، دارندگان چک برگشتی علاوه بر محرومیت از دریافت دسته چک جدید، از طیف گسترده‌ای از خدمات در شبکه بانکی محروم خواهند بود.

 • 9

کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۰ هزار و ۹۴۷ واحدی معادل ۱.۷۰ درصد به یک میلیون و ۲۱۴ هزار و ۸۳۵ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۰۷ واحدی به ۱۷ هزار و ۸۹۴ واحد رسید.

 • 22

بازدید اعضای هیات مدیره بانک ملی از اداره کل مدیریت ریسک

اعضای هیات مدیره بانک ملی ایران از اداره کل مدیریت ریسک بازدید و با همکاران این اداره کل دیدار و گفت و گو کردند.

 • 22

رشد ۱۴۲ درصدی گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن

عضو هیأت مدیره بانک صنعت و معدن اعلام کرد: میزان گشایش اعتبارات اسنادی ریالی در بانک صنعت و معدن در ۱۰ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۱۴۲ درصد افزایش داشته است.

 • 23

تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال

رئیس کل گمرک ایران از تجارت ۵۹ میلیارد دلاری ایران در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: سیر تجارت ایران در شرایط تحریم صعودی است.

 • 20

عملکرد نماگرهای پست‌بانک، بیانگر تضمین سودآوری آن در سال جاری است

مدیرعامل پست بانک گفت: عملکرد مناسب نماگرها نشان‌دهنده وضعیت مالی مطلوب و تضمین سودآوری بانک در سالجاری است که نتیجه اهتمام کارکنان و کارگزاران و استفاده بهینه از ظرفیت باجه‌های بانکی روستایی است.

 • 19

نرخ حق الوکاله بانک سپه برای سال ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد

با مصوبه هیئت عامل و هیئت مدیره نرخ حق‌الوکاله بکارگیری سپرده‌های سرمایه گذاری مدت‌دار بانک سپه در سال مالی ۱۴۰۰ سه درصد تعیین شد.

 • 16

بانک رفاه کارگران قدرت خرید بازنشستگان را افزایش می‌دهد

بانک رفاه کارگران در ایفای مسئولیت قانونی و حرفه‌ای خود از بهبود معیشت بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تامین اجتماعی در سراسر ایران حمایت می‌کند.

 • 35

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذی نفع اعلام شد

فرایند استعلام و تایید دریافت چک توسط ذینفع بر اساس قانون جدید صدور چک، اعلام شد.

 • 31

افزایش ۱۲۸۶ واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۸۶ واحدی معادل ۰.۱۰ درصد به یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۹۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید.

 • 29

مشارکت بانک توسعه تعاون در نخستین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای

نخستین جلسه دبیرخانه اولین جشنواره فیلم ۱۲۰ ثانیه‌ای با موضوع تعاون و همدلی با همکاری بانک توسعه تعاون برگزار شد.

 • 25

افزایش ۵۴ درصدی پرداخت تسهیلات بانک صنعت و معدن

مدیرعامل بانک صنعت و معدن عنوان داشت: مجموع تسهیلات اعطایی بانک صنعت و معدن به واحدهای تولیدی در ۱۰ ماه نخست سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به میزان ۵۴ درصد افزایش پیدا کرده است.

 • 26

پرداخت بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج

به منظور ترویج سنت حسنه ازدواج جوانان، بانک رفاه کارگران تا پایان آذر ماه سال جاری بیش از ۲۰ هزار و ۷۰۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تهیه جهیزیه پرداخت کرده است.

 • 21

نرخ حق‌الوکاله بانک توسعه صادرات ایران اعلام شد

هیات مدیره بانک توسعه صادرات ایران نرخ حق الوکاله به کارگیری سپرده های سرمایه گذاری برای سال مالی ۱۳۹۹ را معادل ۲.۵ درصد مصوب کرد.

 • 23

مهمترین عامل نوسان نرخ ارز، انتظارات بازار است

کارشناس ارشد پولی و بانکی می‌گوید به صورت بنیادی تغییر خاصی در بازار ارز به وجود نیامده و مهم ترین عامل نوسان نرخ ارز تنها به دلیل انتظارات بازار است و اتفاق خاصی در عرضه و تقاضا به وجود نیامده است.

 • 25

تثبیت اشتغال ۹۱ هزار نفر با تسهیلات بانک تجارت

بانک تجارت تا پایان دی‌ماه امسال، با اعطای ۴۱ هزارو۲۷۱ فقره تسهیلات جمعا به‌مبلغ بیش از ۲۰ میلیارد ریال به صاحبان کسب‌وکارهای آسیب‌دیده از شیوع کرونا اشتغال ۹۱ هزار و ۹۱۲ نفر را تثبیت کرد.

 • 22

تأمین سرمایه در گردش طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی

رئیس هیئت‌مدیره بانک توسعه تعاون از تأمین سرمایه در گردش پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای خراسان جنوبی توسط این بانک خبر داد.

 • 31

پرداخت بالغ بر ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات توسط بانک توسعه تعاون

معاون امور استان‌ها و بازاریابی بانک توسعه تعاون، گفت: بانک در ۹ ماهه نخست سال بیش از ۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شد.

 • 25

ادامه روند صعودی شاخص کل بورس در کانال یک میلیون و ۲۰۰

شاخص کل بورس اوراق بهادار با افزایش ۱۲۵۷۲ واحدی معادل ۱.۰۳ درصد به یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۶۴۳ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۱۴۹ واحدی به ۱۸ هزار و ۲۹۷ واحد رسید.

 • 34

همه برای تعادل بازار ارز در چارچوب سیاست‌های بانک مرکزی کمک کنند

رییس جمهور گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست‌هایی که بانک مرکزی اعمال می‌کند، مدیریت و به تعادل برسد.

 • 33