آنچه بانک مهر ایران برای توسعه روستاها انجام داد

آنچه بانک مهر ایران برای توسعه روستاها انجام داد

بانک قرض‌الحسنه مهر ایران با نگاهی جامع، توسعه روستاهای کشور را مد نظر قرار داده و برای رسیدن به این هدف در سه حوزه مسکن، اشتغال و بیمه اقدامات مؤثری انجام داده است.

شنبه 10 آبان 1399

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به نقل از روابط عمومی بانک مهر ایران، گسترش و آبادانی روستاها در چند دهه اخیر، همواره یکی از دغدغه‌های اصلی توسعه در ایران و اکثر کشورهای در حال توسعه بوده است. در بسیاری از کشورها، توسعه روستایی به‌مثابه راهبردی با اهمیت برای تأمین نیازهای اساسی و توزیع بهینه منافع ناشی از توسعه ملی تلقی شده است. در این راستا شیوه‌های متعدد و الگوهای متنوعی برای توسعه روستایی تجربه شده که برخی از آنها موفق نبوده و دستاوردهای مطلوبی نداشته است. هنوز سهم جوامع روستایی جهان سوم از توسعه و پیشرفت اندک است و اکثر فقرای این کشورها یا در روستاها به سر می‌برند یا شهرنشینانی عمدتاً حاشیه‌نشین با زادگاه روستایی بوده‌اند.

بانک مهر ایران به‌عنوان نخستین و بزرگترین بانک قرض‌الحسنه کشور که کارویژه اصلی خود را پرداخت تسهیلات به اقشار کمتر برخوردار تعریف کرده، برای توسعه روستاهای کشور نیز گام‌های اساسی برداشته و در این راستا حوزه‌های مختلفی را مد نظر قرار داده است.

پرداخت وام قرض‌الحسنه برای بهسازی خانه‌های روستایی

 هر چند مسکن یکی از نیازهای اولیه جامعه به شمار می‌رود، اما تهیه یا بازسازی آن در سال‌های اخیر سخت شده و این سختی برای خانوارهای روستایی به‌نوعی بیشتر هم بوده است. بانک مهر ایران تسهیلاتی را در نظر گرفته تا روستاییان کشور بتوانند با مقاوم‌سازی و بهسازی واحدهای مسکونی خود، تا حد ممکن آن را از آسیب‌های سوانح طبیعی حفظ کنند.

تجربه بلایای طبیعی مختلف از جمله سیل و زلزله نشان داده که ساکنان مناطق روستایی به‌دلیل ناتوانی در تأمین منابع مالی، امکان مقاوم‌سازی خانه‌های خود را در برابر این سوانح ندارند و هر بار آسیب بیشتری را متحمل می‌شوند.

این در حالی است که حدود ۳۰ درصد از جمعیت کشور در مناطق روستایی زندگی می‌کنند. بررسی آمارهای مربوط به سرشماری سال ۱۳۹۵ نشان می‌دهد در سطح کشور، حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی وجود دارد که حدود ۱۵ درصد آن‌ها دارای اسکلت فلزی هستند و در حدود ۱۷ درصد از بتون آرمه به‌عنوان عمده مصالح به‌کار رفته، استفاده شده است. سایر واحدهای مسکونی روستایی یعنی بیش از سه میلیون و ۶۰۰ واحد، از مصالح دیگری استفاده کرده‌اند که ایمنی قابل قبولی ندارند.

در عین حال، ساکنان روستاها به دلایل مختلف امکان تأمین منابع مالی جهت مقاوم‌سازی منازل خود را نیز ندارند. ضمانت‌های بانکی و نیز سودهای بالا در وام‌هایی مانند جعاله که در تعمیر مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد، موانع تأمین مالی این افراد در برابر مقاوم‌سازی واحدهای مسکونی هستند. بانک مهر ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک قرض‌الحسنه کشور در این حوزه اقدامات مهمی انجام داده تا بتواند به سهم خود این مسئله را در حوزه تأمین مالی برطرف کند.

بانک مهر ایران در طول ۴ سال گذشته اقشار خاصی را که نیاز به تسهیلات قرض‌الحسنه داشته‌اند مد نظر قرار داده و برای آن‌ها طرح‌های متنوعی را تعریف کرده است؛ به‌طوری که تا کنون در چارچوب همکاری با بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۷۳۰۰ فقره تسهیلات به ارزش ۶۰۵ میلیارد ریال پرداخت شده است.

بیمه ۵۰۰هزار خانه روستایی در برابر حوادث طبیعی

در جریان بلایای طبیعی، آسیب‌های وارد شده به افراد، مانند یک کوه عظیم یخی است که قسمت اعظم آن زیر آب قرار دارد و دیده نمی‌شود. هنگام وقوع یک حادثه مانند سیل و زلزله، دولت و نهادهای وابسته در گام اول به دنبال رفع نیازهای اولیه اقشار آسیب‌دیده و تأمین سلامت، خوراک، پوشاک و اسکان موقت آن‌ها است و مسائل مربوط به اقدامات زیرساختی از جمله احداث و بازسازی منازل هموطنان در گام‌های بعدی قرار می‌گیرد که معمولاً با وقفه چند ماهه و پس از تأمین مایحتاج ضروری اولیه آسیب‌دیدگان اتفاق می‌افتد.

بانک مهر ایران با توجه به اینکه بیمه خانه‌های روستایی به‌عنوان راهکاری برای مدیریت بحران و مُسکنی برای کاهش دردهای ناشی از حوادث طبیعی است، در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود اقدام به بیمه نزدیک به ۵۰۰هزار خانه روستایی ۳ استان کمتر برخوردار کشور کرد تا همزمان با گام اول دولت و نهادهای مربوطه برای تأمین مایحتاج مورد نیاز مردم، گام دوم نیز با هدف کاهش آلام و فشارهای روانی ناشی از حادثه همزمان برداشته شود.

این خانه‌ها در برابر حوادث و بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، آتش‌سوزی، صاعقه، طوفان و... بیمه شده‌اند. این اقدام بانک مهر ایران خیلی زود اثر خود را نشان داد. متأسفانه در هفته نخست شهریور سال جاری، ۹۳ روستای استان خراسان جنوبی بر اثر سیل خسارت دید و خانه‌های واقع شده در این روستاها با آسیب روبرو شد. خراسان جنوبی یکی از سه استانی است که خانه‌های روستایی آن از سوی بانک مهر ایران تحت پوشش بیمه حوادث درآمده است.

بانک مهر ایران امیدوار است هم اقداماتش برای اعطای تسهیلات بازسازی و بهسازی خانه‌های روستایی مؤثر واقع شود هم اینکه با همت سایر نهادها شاهد تحت پوشش بیمه قرار گرفتن تمام خانه‌های روستایی سراسر کشور باشیم، تا در صورت بروز حوادث مشابه، بخشی از دغدغه‌های روستاییان عزیز کشور برطرف شود.

هنگامی یک روستایی بداند اگر حادثه‌ای طبیعی رخ داد، چگونه می‌تواند با آن مقابله کند، به وی انگیزه و امید می‌دهد. بیمه قشر روستایی که عمدتاً به کشاورزی مشغولند، از نظر اقتصادی نیز اهمیت زیادی دارد.

تلاش برای ایجاد اشتغال پایدار در روستاها

نظر به جایگاهی که روستا و روستانشین در پویایی اقتصاد کشور دارد، مانند کمک به رشد اقتصادی، کنترل نرخ تورم، افزایش نرخ اشتغال و فعالیت، به‌طور ویژه در تولید کالاهای اساسی و استراتژیک نیز مؤثر است و می‌تواند بستر مناسبی برای تولیدات کشاورزی، دامی، صنعتی و خدماتی، حفظ محیط زیست و امنیت، هنجارهای فرهنگی و اجتماعی، حراست و نگهبانی مرزها را فراهم نماید. از طرفی ظرفیت جمعیت ساکن در این مناطق با اتخاذ تدابیر صحیح و مدبرانه زمینه شکوفایی و توسعه پایدار مناطق روستایی و به تبع آن کشور را به همراه خواهد داشت.

در همین راستا بانک مهر ایران تسهیلاتی را برای اشتغال‌زایی و کارآفرینی در همکاری با نهادهای حمایتی پرداخت کرده است. این بانک در چارچوب تفاهم‌نامه با کمیته امداد ۳۲۶هزار فقره تسهیلات به ارزش ۲۳هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و در همکاری با بنیاد برکت ۹۰هزار فقره تسهیلات به ارزش ۱۴هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال پرداخت کرده که بخش عمده آن مربوط به مناطق روستایی کشور بوده است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

جلوگیری از نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی ارز

عضو کمیسیون بودجه و بودجه مجلس با اشاره به اقدامات بانک مرکزی که مانع از رشد حباب گونه ارز شده است، گفت:‌ باید جلوی نرخ‌گذاری در کانال‌های غیررسمی گرفته شود.

 • 4

جذب ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد

معاون اقتصادی دبیر شورای عالی مناطق ویژه اقتصادی گفت: سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیون دلار سرمایه توسط مناطق آزاد جذب شد.

 • 4

افزایش واحدهای صنعتی مناطق آزاد به ۲۲۰۰ واحد

دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید تعداد واحدهای تولیدی، صنعتی و معدنی از هزار واحد به دو هزار و ۲۰۰ واحد رسیده است.

 • 18

برنامه بانک مرکزی برای تقویت ارزش پول ملی

دکتر همتی رئیس کل بانک مرکزی در یادداشتی نوشت: بانک مرکزی در طول دو سال و نیم گذشته تلاش کرده است با برنامه و تدبیر، تمام توان خود را برای تقویت ارزش پول ملی بکار بگیرد.» 

 • 25

جشنواره انتخاب نام مناسب برای محصولات و شرکت تابعه بانک رفاه

بانک رفاه کارگران به منظور انتخاب نام مناسب برای برخی محصولات خود و یکی از شرکت های تابعه، از صاحب نظران دعوت به مشارکت می کند.

 • 26

مشارکت بانک کشاورزی در تامین مالی سدگرین نهاوند

بانک های کشاورزی ، صادرات و تجارت با امضای تفاهم نامه ای برای تامین مالی ۱۷۲۲ میلیارد ریالی پروژه تکمیل سد مخزنی گرین در شهرستان نهاوند استان همدان با عاملیت بانک کشاورزی همکاری خواهند کرد.

 • 30

ساخت شناورصیادی فانوس ماهیان

بانک کشاورزی استان بوشهر در راستای حمایت از بخش شیلات ، با پرداخت ۵۰ میلیارد ریال تسهیلات برای ساخت کشتی صیادی فانوس ماهیان ،بار دیگر به توسعه فعالیت های صید و صیادی کمک کرد.

 • 25

کاهش ۴۳ هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۴۳۰۴۳ واحدی معادل ۳.۵۰ درصد به یک میلیون و ۱۸۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۴۶۱  واحدی به ۱۷ هزار و ۸۵۹  واحد رسید.

 • 13

دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک

بانک رفاه کارگران دستورالعمل اجرایی ماده (۶) اصلاحی قانون صدور چک و مهلت اجرای برخی از موارد آن را ابلاغ کرد.

 • 17

انتشار اوراق بهادار مالزی مبتنی بر فناوری بلاکچین

بورس اوراق بهادار مالزی قصد انتشار اوراق براساس روش اثبات مفهوم (POC) مبتنی بر فناوری زنجیره بلوک (بلاکچین) را دارد.

 • 12

فناوری‌های نوین حوزه مالی، ضرورت نظام بانکی است

مدیرعامل بانک رفاه گفت: امروزه فناوری اطلاعات و فناوری های نوین حوزه مالی و پرداخت، یکی از ضرورت های صنعت بانکی است که باید مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد.

 • 20

برندگان خوش شانس طرح «امید رفاه» بانک رفاه کارگران معرفی شدند

مراسم اولین دوره قرعه کشی طرح" امید رفاه" بانک رفاه کارگران با حضور مدیر عامل، اعضای هیات مدیره و مدیران ارشد این بانک برگزار و اسامی نفرات برتر اعلام شد.

 • 14

آغاز فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه عام در بانک رفاه

فروش اوراق گواهی سپرده مدت دار ویژه سرمایه‌گذاری عام در شعب بانک رفاه کارگران آغاز شد.

 • 16

اسامی برندگان قرعه کشی "طرح امتیازی راه رفاه" بانک رفاه کارگران

مراسم قرعه کشی جوایز دوره نخست "طرح امتیازی راه رفاه" باشگاه مشتریان بانک رفاه کارگران برگزار و اسامی برندگان اعلام شد.

 • 35

حمایت بانک ملی ایران از دانش آموزان مناطق کم برخوردار

در راستای حمایت از دانش آموزان مناطق کم برخوردار تعداد ۲۰۰ دستگاه تبلت به دانش‌آموزان بی‌بضاعت این استان اهداء شد.

 • 19

اخذ گواهینامه ایزو۱۰۰۱۵ و۲۹۹۹۳ توسط اداره کل آموزش بانک ملی ایران

اداره کل آموزش بانک ملی ایران موفق به دریافت گواهینامه های استاندارد ایزو ۱۰۰۱۵ و ایزو ۲۹۹۹۳ شد.

 • 26

حمایت تخصصی ۴۵۴ هزار میلیاردی بانک کشاورزی از بخش کشاورزی

بانک کشاورزی در سال ۱۳۹۹ تا ابتدای دی ماه ۴۵۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات معادل ۸۸.۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی خود را به صورت تخصصی به فعالان بخش کشاورزی پرداخت کرده است.

 • 18

رتبه برتر بانک کشاورزی در تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده کشور

بانک کشاورزی بر اساس تحلیل و آنالیز حجم عظیمی از محتوای علمی و دانشگاهی کشور، از نظر تعداد مقالات پژوهشی نوشته شده یکی از رتبه های برتر نظام بانکی کشور را به خود اختصاص داده است.

 • 17

ادامه روند سقوط شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۳۰۸۴۳ واحدی معادل ۲.۴۵ درصد به یک میلیون و ۲۲۹ هزار و ۸۷۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۳۸۱ واحدی به ۱۸ هزار و ۳۲۰ واحد رسید.

 • 16

در سایت بانک ملی ایران پاسخگوی شما هستیم

صفحه پاسخ به سوالات متداول سایت بانک ملی ایران به پرسش‌های شما پاسخ می‌دهد.

 • 26