Fa En جمعه 2 فروردین 1398 ساعت 20 و 17 دقیقه

ظهور کارت‌های اعتباری

پیشینه و سیر تکاملی کارت‌های نسیه و یا اعتباری(Credit cards) وکارت‌های نقدی(Debit cards) در گذر زمان، متفاوت از یکدیگر بوده است. بر اساس دایره‌المعارف بریتانیکا، استفاده از کارت‌های اعتباری در سال 1920 میلادی در آمریکا و توسط کمپانی‌های نفتی و هتل‌­های زنجیره‌­ای آغاز شده است. اگرچه برخی منابع، استفاده از کارت‌های اعتباری در اروپا را به سال 1890 نسبت می‌دهند. در معاملات اعتباری اولیه، فقط فروشنده و خریدار بر اساس شناخت و اعتباری که نزد ‌یکدیگر داشته‌­اند اقدام به انجام معامله اعتباری می‌­نموده‌­اند تا این‌که در سال 1938، فروشندگان و شرکت‌‌ها به پذیرش کارت‌های اعتباری یکدیگر اقدام نمودند. در گذشته کارت‌های اعتباری از مواد مختلفی چون کاغذ یا مقوا، چوب، فلز، فیبر و یا پلاستیک ساخته می‌شده‌­اند.


گفته می‌­شود مبدع اولین کارت اعتباری بانکی، شخصی به نام جان بیگینز(John Biggins) در سال 1946 در بروکلین(Brooklyn) نیویورک بوده است. بدین صورت که بانک برای مشتریان خود کارت اعتباری صادر می‌نمود و فروشندگان می‌­توانستند با ارائه برگه‌های فروش مبتنی بر کارت اعتباری، پول خود را از بانک دریافت نمایند و بانک نیز بر اساس این برگه‌های فروش برای مشتریان خود، صورت‌حساب صادر می­‌نمود.


کارت اعتباری داینرز کلوب: در سال 1949 داینرز کلوب (Diners club) اولین کارت اعتباری خود را در امریکا صادر نمود. این شرکت هم‌­اکنون نیز هم‌چنان در حوزه صدور کارت‌های اعتباری فعالیت می‌­نماید. مبدع این کارت‌ها شخصی به نام فرانک مک ناراما (Frank McNarama) بودکه با دعوت از دوست خود رالف اشنایدر (Ralph Schneider) شرکت داینرزکلوب را بر اساس این ایده تاسیس نمودند. شرکت داینرزکلوب با جمعی از رستوران­‌ها و بعدها سایر فروشندگان کالا و خدمات، برای پرداخت صورت‌حساب آنها در ازای ارائه خدمات به دارندگان کارت داینرزکلوب وارد مذاکره شد و البته در این طرح، دارندگان کارت می‌­بایست کل مبلغ را یک جا به شرکت کارت اعتباری داینرزکلوب بازمی‌گرداندند. این نخستین نمونه کارت‌های اعتباری همه‌منظوره تلقی می‌گردد.

ثبت نظر

ارسال