تجارت ۲۰ میلیون تُنی کشور در شهریور/ ترکیه مقصد اول کالای ایران

تجارت ۲۰ میلیون تُنی کشور در شهریور/ ترکیه مقصد اول کالای ایران

سخنگوی گمرک گفت: در شهریور ماه  امسال ۱۹ میلیون و ۸۴۱ هزار تن کالا به ارزش ۱۰ میلیارد و ۶۳۵ میلیون دلار بین ایران و کشورهای جهان تبادل شد که نسبت به مرداد ماه ۱۳۵درصد در وزن و ۹۸درصد در ارزش رشد داشت.

شنبه 17 مهر 1400 ساعت 0:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

، سید روح اله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت: سرجمع تجارت غیر نفتی کشور در رویه های صادرات و واردات در ششمین ماه سال ۱۴۰۰ از لحاظ وزنی ۱۹ میلیون و ۸۴۱ هزار تن به ارزش ۱۰ میلیارد  و۶۳۵میلیون دلار بوده است که سهم صادرات در این ماه (۳۱روز)، ۱۴  میلیون و ۵۲۲هزار تن به ارزش چهار میلیارد و ۱۴۵ میلیون دلار بوده که نسبت به صادرات کشور در شهریور ماه سال ۹۹ از لحاظ وزنی ۷۵درصد و از لحاظ ارزش نیز رشد  ۵۶ درصدی داشته است. وی افزود: صادرات کشور در شهریور ماه نسبت به مرداد ماه امسال با رشد ۱۰۳درصدی در وزن و ۲۵درصدی در ارزش همراه بوده است.  

لطیفی در خصوص مقاصد کالاهای ایرانی در شهریور ماه گفت : ترکیه  با پنج میلیون و ۸۳۹ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۰۲میلیون دلار با رشد هزار و ۵۱۲درصدی در وزن و ۵۵۳درصدی در ارزش نسبت به ماه گذشته و رشد یکهزار و ۴۲۰درصدی در وزن و ۶۹۶درصدی در ارزش نسبت به شهریور سال گذشته در رتبه نخست قرار گرفت. بعد از ترکیه، عراق  با یک میلیون و ۸۶۳هزار تن کالا به ارزش ۶۷۷میلیون دلار  با رشد ۳۰ درصدی در وزن و ۱۹ درصدی در ارزش نسبت به شهریور سال ۹۹ و رشد ۷۲درصدی در وزن و ۸۶درصدی در ارزش کالاهای صادراتی ایران نسبت به مرداد ماه در رتبه دوم قرار دارد.  چین که در ماه های گذشته در رتبه نخست مقاصد صادراتی ایران قرار داشت در شهریور ماه با دومیلیون و ۵۰۹هزارتن به ارزش ۶۶۸میلیون دلار در رتبه سوم قرار گرفت، صادرات کشورمان به چین در شهریور رشد۱۱درصدی در وزن و کاهش یک درصدی در ارزش را نسبت به شهریور سال ۱۴۰۰ داشته، اما نسبت به مرداد ماه امسال ۳درصد در وزن رشد و ۵۶درصد در ارزش کاهش داشته است. امارات هم با ۸۰۷هزار تن کالا به ارزش ۳۳۱میلیون دلار با کاهش ۳۳درصدی در وزن و ۱۲درصدی در ارزش نسبت به شهریور ۹۹ و رشد ۱۱۵درصدی در وزن و ۱۶درصدی در ارزش نسبت به ماه گذشته در رتبه چهارم قرار گرفت و نهایتا افغانستان با ۳۵۱هزار تن خرید کالا از ایران به ارزش ۱۴۴میلیون دلار در شهریور ماه امسال نسبت به شهریور سال قبل ۵۰درصد در وزن و ۳۹درصد در ارزش کاهش داشته است و نسبت به ماه قبل ۳درصد در وزن کاهش و ۱۳درصد در ارزش افزایش را شاهد بودیم.

سخنگوی گمرک در خصوص میزان واردات در ششمین  ماه سال گفت: در۳۱ روز شهریور ماه امسال پنج میلیون و ۳۱۹ هزارتن کالا به ارزش  ۶ میلیارد و۴۹۰میلیون دلار  به صورت ترخیص قطعی وارد کشور شد که نسبت به واردات در شهریور ماه سال ۹۹ از لحاظ وزن ۹۲درصد   و از لحاظ ارزش ۱۰۷درصد رشد  داشته است. اما در مقایسه با مرداد ماه ۱۴۰۰رشد ۳۰۶درصدی در وزن و ۲۱۶درصدی در ارزش را نشان می دهد. که این امر با اهتمام دولت مردمی سیزدهم و هماهنگی های صورت گرفته برای تامین نیازهای اساسی و ضروری کشور صورت چشمگیری در شهریور ماه داشته است.  

وی  در خصوص کشورهای مبدا خرید کالاهای وارداتی کشورمان گفت: امارات با یک میلیون و ۴۸۵هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۹۱۴ میلیون دلار  نسبت به مردادماه رشد۳۰۳درصدی در وزن و ۱۶۹درصدی در ارزش و نسبت به شهریور سال قبل ۲۵۴درصد در وزن و ۱۴۲درصد در ارزش رشد داشته است  چین با ۴۱۸هزارتن کالا به ارزش یک میلیارد و ۴۳۳میلیون دلار  نسبت به ماه قبل رشد ۲۲۹درصدی در وزن و ۲۰۱درصدی در ارزش را تجربه کرده است، ترکیه با ۵۴۰هزار تن کالا به ارزش ۶۴۱میلیون دلار رشد ۷۳درصدی در وزن و ۷۶درصدی در ارزش صادرات به ایران را نسبت به مردادماه را داشته، سوئیس با ۳۷۱هزارتن کالا به ارزش ۳۲۸میلیون دلار نسبت به مرداد ماه رشد ۱۷۵۰درصدی در وزن و ۸۹۳درصدی در ارزش را به خود اختصاص داده و  آلمان با ۴۴هزار تن کالا به ارزش ۲۳۷ میلیون دلار کاهش ۸۱درصدی در وزن و رشد ۳۵ درصدی در ارزش کالاهای معامله شده برای بازار ایران را نسبت به مرداد ماه  داشته است.

لطیفی در خصوص کالا های عبوری  از ایران در ششمین ماه سال گفت: در شهریور ماه  امسال یک میلیون و ۱۲۹هزارتن کالا ی خارجی از مسیر ایران عبور کرده که نسبت به کالای عبوری ازکشورمان در مرداد ماه۱۶درصد رشد و نسبت به شهریور  ۹۹رشد ۶۳ درصدی داشته است و این میزان کالای عبوری از ایران ببشترین حد نصاب در ماه های اخیر است.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

اجرای پروژه سه مرحله ای «راهبری دیجیتال» در بانک توسعه تعاون

معاون برنامه ریزی و فناوری اطلاعات بانک توسعه تعاون از اجرای پروژه سه مرحله ای «راهبری دیجیتال» در بانک خبر داد.

 • 10

بانک تجارت بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات کرونا داد

شعب بانک تجارت در سراسر کشور در ۱۸ ماه گذشته بیش از ۸۳ هزار فقره تسهیلات کرونا به متقاضیان پرداخت کرده اند.

 • 9

سفر مدیرعامل پست بانک ایران به استان زنجان

مدیر عامل پست بانک و هیات همراه در سفر یک روزه خود به استان زنجان، ضمن دیدار و گفت‌وگو با استاندار و نماینده زنجان و طارم در مجلس شورای اسلامی در جلسه شورای ادارای استان شرکت کردند.

 • 11

ریزش شاخص بورس به کانال یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۳۶۴۰ واحدی معادل ۱.۶۸ درصد به یک میلیون و ۳۸۴ هزار و ۱۱۸ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۲۸۰ واحدی به ۱۹ هزار و ۶۷۶ واحد رسید.

 • 11

اعطای تسهیلات ۲۵۰ میلیاردریالی سرمایه در گردش به بخش صنعت و معدن

پست بانک ایران و صندوق توسعه ملی، قرارداد سپرده گذاری ریالی سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن واقع در مناطق برخوردار را به ارزش ۲۵۰میلیارد ریال امضا نمودند.

 • 4

رشد ۹۱ درصدی سپرده‌های موثر روستایی پست‌بانک ایران

مدیرعامل پست بانک گفت: سپرده‌های موثر روستایی پست‌بانک‌ در پایان نیمه اول سال جاری به رقم ۲۲۲ هزار میلیارد رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۹۱ درصد رشد داشته است.

 • 9

واریز سود قطعی و علی الحساب سال ۹۹ مشتریان بانک کارآفرین

بانک کارآفرین سود قطعی و علی الحساب سال ۹۹ را برای مشتریان خود واریز کرد.

 • 11

تورم کالاها و خدمات در شروع پاییز چه تغییری داشت؟

گزارش ماهانه مرکز آمار ایران پیرامون شاخص مصرف کننده، نشان می‌دهد در مهرماه، خدمات «ارتباطات» کمترین افزایش قیمت را داشته است.

 • 5

استعلام آنلاین اصالت گواهی‌های تمکن مالی صادره از بانک سرمایه

بانک سرمایه در راستای توسعه خدمات الکترونیکی و پیشگیری از هر گونه سوء‌استفاده احتمالی، امکان استعلام برخط اصالت گواهی‌های تمکن مالی را فراهم نمود.

 • 10

۵۰ هزار پیوند آسمانی با تسهیلات قرض‌الحسنه بانک تجارت

بانک تجارت از آغاز سالجاری تا پایان شهریور ماه با اعطای بیش از ۵۰ هزار و پانصد فقره تسهیلات قرض الحسنه شرایط لازم را برای تسهیل ازدواج جوانان کشور فراهم کرده است.

 • 11

توضیحات بانک ملت درباره سود و زیان شش ماهه نخست ۱۴۰۰

اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی (حسابرسی نشده) میاندوره‌ای ۶ ماهه منتهی به پایان شهریورماه امسال بانک ملت در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال)، منتشر شد.

 • 10

روابط عمومی جدید سازمان برنامه و بودجه منصوب شد

طی حکمی از سوی رئیس سازمان برنامه و بودجه، سیدمحمد موسوی به سمت رئیس مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه منصوب شد.

 • 8

بازگشت عدالت به نظام مالیاتی با استقرار مالیات بر مجموع درآمد

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: فرارهای مالیاتی و معافیت‌های بسیار زیادی در حوزه‌های گوناگون داریم.

 • 8

راهکار جبران کسری بودجه/ الزامات حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

یک نماینده مجلس گفت: دولت نیاز دارد تا هم ازهزینه‌ها بکاهد و هم پایه‌های جدید مالیاتی را مورد شناسایی قرار دهد تا از این طریق کسری بودجه جبران شود.

 • 27

پیشنهادی برای پایان سردرگمی سهامداران شرکت‌های پالایشی

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه ای به وزیر نفت با تاکید بر اهمیت شفاف شدن روابط مالی دولت با پالایشگاه ها دو پیشنهاد راهگشا برای پایان سردرگمی سهامداران شرکت های پالایشی مطرح کرد.

 • 17

سود خالص بانک پاسارگاد افزایش یافت

اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی (حسابرسی نشده) میاندوره‌ای ۶ ماهه منتهی به پایان شهریورماه امسال بانک پاسارگاد در سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران (کدال)، منتشر شد.

 • 10

پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه به مناسبت میلاد پیامبر (ص)

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی فرا رسیدن میلاد با سعادت حضرت محمد مصطفی (ص) و ولادت امام جعفر صادق (ع) را تبریک و تهنیت گفت.

 • 20

صندوق‌های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه‌اندازی

مدیر اداره نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از راه اندازی و نحوه فعالیت صندوق های املاک و مستغلات در بازار سرمایه خبر داد.

 • 8

بانک مسکن با تمام قوا برای خانه‌دار شدن هموطنان اقدام خواهد کرد

هدف بانک مسکن تسهیل در خانه دار شدن هموطنان است و در این راستا با تمام توان اقدام خواهد کرد و بزودی تمامی موانع رفع خواهد شد.

 • 27

تمدید مهلت پرداخت تسهیلات مشاغل آسیب دیده از کرونا در موسسه ملل

به منظور حمایت از کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات به اینگونه مشاغل در موسسه اعتباری ملل تمدید شد.

 • 9