راهکارهای افزایش درآمد دولت/ برقراری تعادل بین منابع و مصارف

راهکارهای افزایش درآمد دولت/ برقراری تعادل بین منابع و مصارف

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه درآمدهای دولت باید با مخارج آن توازن داشته باشد، گفت: یکی از زمینه‌های افزایش درآمد دولت، مالیات است.

پنجشنبه 29 مهر 1400 ساعت 2:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

مهدی پازوکی، کارشناس اقتصادی  در گفت‌ و گو با خبرنگار ایبِنا درباره راه‌های نگارش بودجه بدون کسری، گفت: زمانی که بین منابع درآمدی و مخارج دولت توازن برقرار باشد، این اتفاق خواهد افتاد. یعنی از یک طرف هزینه‌های غیرضرور دولت در بخش مخارج کاهش پیدا کند و از سوی دیگر درآمدهای واقعی افزایش یابد.  

وی درباره درآمدهای دولت ابراز کرد: یکی از منابع درآمدی دولت مالیات است که باید مورد توجه قرار گیرد. به این معنا؛ نرخ مالیات نباید افزایش یابد زیرا در این صورت رکود در اقتصاد تشدید خواهد شد، بلکه باید مانعی برای فرار مالیاتی به وجود آید و معافیت‌ها از بین برود، به عبارت ساده‌تر گستره مالیاتی افزایش پیدا کند.  

این کارشناس اقتصادی در این رابطه یادآور شد: مشکل فروش نفت باید برطرف شود. به عبارتی برجام به سرانجام برسد زیرا در صورت محقق شدن اتفاقی غیر از این فروش نفت با مشکل روبرو می‌شود و در نتیجه درآمدهای حاصل از آن تحقق پیدا نخواهد کرد. پس مذاکره را نباید تابو کرد.  

پازوکی در این خصوص تصریح کرد: یکی دیگر از منابع درآمدی دولت در واقع مولدسازی دارایی‌های دولت است، به این معنا که دولت دارایی‌های غیرضروری دارد که به عنوان رانت در اختیار عده‌ای قرار گرفته است. از جمله این موارد می‌توان به خانه‌های سازمانی در کلان شهرها که فروش آن‌ها از نگهداری‌شان بسیار مثمرثمرتر است و از ارقام بسیار بالایی هم برخوردار هستند، اشاره کرد. املاک غیرضروری که در اختیار برخی نهادها یا افراد خاص قرار دارد از همین دسته به شمار می‌رود. در تهران تمام استان‌داری‌ها مهمانسرا دارند و به عنوان نمونه ۳۱ مهمانسرا واقع شده یا تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران دارای دفتر مرکزی، خوابگاه و مهمانسرا هستند، باید برای موارد فکری کرد.  

وی در ادامه اظهار داشت: کسری بودجه باعث افزایش نقدینگی می‌شود و این کار یعنی رشد نرخ تورم و کاهش قدرت خرید توده‌های مردم که در نهایت هم به ضرر ضعفا و به نفع اغنیا و کلاهبرداران خواهد بود، بنابراین باید تلاش شود تا درآمدهای دولت با مخارج آن توازن داشته باشد. یک بودجه متوازن ضد تورمی هم خواهد بود و قدرت خرید مردم در نتیجه آن کاهش پیدا نمی‌کند.

این کارشناس اقتصادی در این رابطه تاکید کرد: تحقق بودجه بدون کسری بستگی به سیاست‌های دولت دارد، در صورتی که دولت با توجه به منافع ملی، از هر کسی که دارای درآمد است، مالیات بگیرد این کار محقق خواهد شد. اکنون ۵۰ درصد از اقتصاد ایران بابت پرداخت مالیات معاف است، در حالی که هر کسی که صاحب درآمد است باید بابت آن مالیات پرداخت کند و چنانچه فاقد درآمد باشد، از طریق تامین اجتماعی مورد حمایت قرار گیرد، بنابراین تناسب مخارج با درآمد نیاز به حساب می‌آید. تعداد دانشگاه‌های ایران در دوره دولت های گذشته سه برابر شد، معنای آن افزایش سه برابری علم نیست، فقط کارخانه مدرک‌سازی رشد پیدا کرد یا دانشگاه پیام نور نیاز به حضور فیزیکی ندارد، اینها می‌توانند ادغام شوند و مخارج دولت از این طریق کلی کاهش پیدا خواهد کرد.

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مدیران جدید بانک کارآفرین منصوب شدند

مدیران بخش طرح و توسعه و منابع انسانی بانک کارآفرین تغییر کردند.

 • 132

اولین تامین مالی زنجیره‌ای توسط بانک صنعت و معدن انجام شد

اولین تامین مالی در نظام بانکی با روش تامین مالی زنجیره‌ای توسط بانک صنعت و معدن بر اساس استعلام فاکتور الکترونیک و در قالب تفاهم‌نامه با وزارت صمت برای تأمین‌کنندگان گروه خودروسازی سایپا انجام شد.

 • 40

انتصاب مدیر جدید روابط عمومی فرابورس ایران

میثم فدایی سرپرست فرابورس ایران، حدیثه سادات موسوی رئیس پیشین اداره رسانه و اطلاع‌رسانی این بورس را به عنوان مدیر جدید روابط عمومی فرابورس انتخاب کرد.

 • 28

پرداخت تسهیلات خودمالکی به متقاضیان در تمامی شهرها

معاون وزیر راه گفت: تسهیلات به شکل مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی به متقاضیان در تمامی شهرها پرداخت می‌شود.

 • 49

بانک‌ها باید منضبط عمل کنند

دکتر رئیسی گفت: دریافت سود بیش از آنچه در شورای پول و اعتبار مقرر شده مجاز نیست و هر بانکی سود بیشتر دریافت کرده حتما باید به مردم بازگرداند.

 • 38

شاخص کل بورس در سومین روز هفته ۲۹۷۱ واحد کاهش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۹۷۱ واحدی معادل ۰.۲۲ درصدی به یک میلیون و ۳۷۶ هزار و ۶۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۶۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۵۹۵ واحد رسید.

 • 217

کاهش ارزش معاملات بورس در آذرماه

ارزش بازار بورس در پایان آذر در مقایسه با ماه قبل به میزان ۲۷۲۹۱۵۶ میلیارد ریال برابر با ۵ درصد کاهش یافت و از ۵۵۴۲۴۰۴۸ میلیارد ریال به ۵۲۶۹۴۸۹۳ میلیارد ریال رسید.

 • 52

۱۵ دی؛ آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده پاییز

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: پانزدهم دی ماه، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره پاییز ۱۴۰۰ است.

 • 21

اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از امروز

براساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مصوب خردادماه سال جاری، از امروز ۱۳ دی ماه، اجرایی شد.

 • 22

موافقت با رفع محدودیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در سال آینده

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تبصره‌های ابتدایی بودجه ۱۴۰۱ بررسی شد و نمایندگان با رفع محدودیت بانک‌ها برای انجام سرمایه‌گذاری موافقت کردند.

 • 17

مکتب سردار شهید سلیمانی برگرفته از مکتب والای فاطمه زهرا(س) است

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی فرا رسیدن ایام فاطمیه و دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی را تسلیت گفت.

 • 41

تامین مالی زنجیره‌ای باعث شفافیت تخصیص منابع می‌شود

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به آمادگی زیرساخت‌های این بانک برای اجرای طرح تامین مالی زنجیره‌ای، گفت: اجرای این طرح باعث شفافیت و افزایش نظارت بر تخصیص منابع می‌شود.

 • 33

پیام مدیرعامل بانک ملت به مناسبت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک ملت در پیامی، یاد و خاطره سردار دل ها شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامی داشت و به مقام والای ایشان ادای احترام کرد.

 • 61

حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی با تامین مالی زنجیره‌ای

معاونت اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن گفت: زنجیره تامین مالی به اقتصادی‌تر شدن فعالیت‌ها منجر می‌شود چراکه به تامین‌کننده مالی کمک می‌کند تا تامین مالی بهتر و کم‌هزینه‌تری داشته باشد.

 • 37

یاد سردار سلیمانی نویدبخش استقلال و امنیت است

مدیرعامل بانک سپه طی پیامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار را قهرمان ملی ایران و جهان اسلام خواند.

 • 47

بانک تجارت، بانک اول صنایع و پتروشیمی کشور است

مدیرعامل بانک تجارت درسفر به اصفهان با مدیران عامل شرکت‌های پالایش نفت، فولادمبارکه، ذوب آهن، لورچ و پتروشیمی اصفهان دیدار و برحمایت از فعالان بخش تولید و مجموعه‌های صنعتی و پتروشیمی کشور تاکید کرد.

 • 56

مشارکت بانک تجارت در تامین مالی زنجیره‌ای واحدهای تولیدی

تفاهم‌نامه طرح تأمین مالی زنجیره‌ای بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی بین وزارت صمت، بانک مرکزی و هفت بانک کشور به امضا رسید.

 • 42

بهره‌برداری از ۱۸۰ طرح عام‌المنفعه بانک سپه در مناطق محروم

بانک سپه به‌منظور نقش‌آفرینی در حوزه مسئولیت اجتماعی و بر اساس اولویت‌های دولت در بخش محرومیت‌زدایی، طی یک دهه اخیر بیش از ۱۸۰ طرح عام‌المنفعه را در مناطق کم برخوردار کشور به بهره‌برداری رسانده است.

 • 27

افزایش سرمایه شستا تصویب شد

براساس تصمیمات مجمع افزایش سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی که با حضور بیش از ۹۰ درصد سهامداران این شرکت برگزار شد، سرمایه شرکت از ۱۴۲ هزار میلیارد ریال به بیش از ۱۶۳۰ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 18

دریافت‌کنندگان مالیات از کالاها و خدمات معاف جریمه می‌شوند

دریافت مالیات و عوارض از کالاها و خدمات معاف توسط عرضه‌کنندگان آنها، مشمول جریمه‎‌ای معادل دو برابر مالیات و عوارض دریافتی بوده و قابل بخشودگی نیست.

 • 19