حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی با تامین مالی زنجیره‌ای

حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی با تامین مالی زنجیره‌ای

معاونت اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن گفت: زنجیره تامین مالی به اقتصادی‌تر شدن فعالیت‌ها منجر می‌شود چراکه به تامین‌کننده مالی کمک می‌کند تا تامین مالی بهتر و کم‌هزینه‌تری داشته باشد.

چهارشنبه 12 دی 1400 ساعت 6:5

به گزارش شبکه خبری بانک و بیمه "بینا" به نقل از شبکه خبری اقتصاد و بانک ایران 

به گزارش ایبِنا به نقل از روابط عمومی بانک صنعت و معدن،‌ امروزه تحولات گسترده اقتصادی، مالی و تجاری، بنگاه های اقتصادی را ناگزیر ساخته به روش های کارآمدتر و سریع تر تامین مالی بیندیشند. چنین رویکردی سبب شده نقش ارایه ‌دهندگان خدمات مالی از تامین کننده صرف منابع مالی به عنوان مشاور و شرکای تجاری بنگاه های اقتصادی و تجاری تغییر یابد و بخش عمده ای از وظایف مدیریتی جریان های مالی کسب و کارهای زنجیره ای در تعامل با ارائه‌دهندگان خدمات مالی تعریف شود تا با توجه به ظرفیت ها و قابلیت های بانک ها و موسسات مالی به نحو مطلوب‌تری به اجرا گذاشته شوند. با عنایت به این مهم و با توجه به اهمیت این شیوه تسهیلات دهی و مدیریت جریان مالی در طول زنجیره تامین با عبدالرضا ولی الهی معاونت اعتبارات و راهبری شعب این بانک به گفتگو نشستیم که در ادامه می آید: 

۱- تامین مالی زنجیره تامین چیست؟

موضوع تامین مالی زنجیره تامین، پس از بحران اقتصادی جهانی سال ۲۰۰۸ و برای حل مشکلات و از میان برداشتن چالش‌های اقتصادی و مالی آن مطرح شد. در آن زمان بحرانی برای تأمین نقدینگی بنگاه ها و همزمان تامین کالای مورد نیاز وجود داشت؛ در واقع لازم بود جریان فیزیکی کالاها و مواد اولیه و زنجیره پرداخت مالی همزمان به انجام برسد. در این شرایط از یک طرف تامین کننده مالی باید ریسک های خود را پوشش می داد و اطمینان پیدا می کرد که منابع تخصیص‌داده‌ شده باز می گردد و در همان محل موردنظر نیز مصرف می شود و از طرفی در شرایط بحران اقتصادی سود بنگاه‌های اقتصادی قطعی نبود و ممکن بود اهداف ناشی از تامین مالی محقق نگردد. در آن شرایط این روش تامین مالی توانست همزمان نیازهای بنگاه‌های اقتصادی شامل تامین مواد اولیه، نقدینگی لازم و فروش محصولات نهایی را برآورده سازد.

در واقع تامین مالی زنجیره تامین (Supply chain finance) به معنای فراهم کردن نقدینگی جهت انجام فرایندهای مختلف تولید است. این روش مزیت هایی برای بنگاه های زنجیره های تامین به همراه دارد، اما مشکلات و پیچیدگی هایی نیز برای مؤسسات مالی و بانک ها به جهت مدیریت نقدینگی و سرمایه در گردش بنگاه ها و شرکای آنان به وجود آورده چراکه نقش آنان را از تامین کننده صرف منابع مالی به عنوان مشاور و شرکای تجاری بنگاه های اقتصادی و تجاری تغییر داده است.

جریان نقدینگی مانند خونی است که در شریانهای بنگاه های اقتصادی و تولیدی جریان دارد و بنابراین نقش بانک ها و مؤسسات مالی را در حفظ و توسعه فعالیت آنان بیش از پیش مطرح می سازد و لازم است با تحولاتی که در طول زمان در همه زمینه های اقتصادی مطرح می شود بحث تامین مالی نیز با شیوه های نوین و بهینه تری دنبال شود.

۲- دیدگاه شما درباره اهمیت تامین مالی زنجیره تامین چیست؟

امروزه نقش مدیریت مالی و مدیریت ریسک در موفقیت بانک ها و مؤسسات مالی جایگاه ویژه ای دارد و آنان می کوشند تا با انواع پیش بینی ها و روش ها از این ریسک ها اجتناب نمایند. مدیریت ریسک برای شرکت های کوچک و متوسط نیز که تحمل ریسک کمتری نسبت به شرکت های بزرگ و با مقیاس جهانی دارند نیز بسیار حایز اهمیت می باشد؛ این شرکت های کوچک و متوسط توان مالی کمتری دارند و برای تامین مالی با مشکلات متعددی مواجه اند.

SCF به عنوان یک نوآوری مالی جدید، شامل خدماتی است که فقط موسسات مالی حرفه ا ی قادر به تامین آن می باشند و هیچ موسسه ای که حتی منابع مالی قوی در اختیار دارد قادر به ارائه این خدمات نمی باشند.

زنجیره تامین مالی دارای مزایای متعددی است به عنوان مثال برای بانک ها باعث کاهش ریسک عملیاتی بانک به دلیل اطمینان بیشتر مصرف صحیح تسهیلات و امکان انتقال ریسک اعتبار از شرکتهای کوچک و متوسط دارای ریسک زیاد به شرکتهای بزرگ دارای وضعیت مالی مناسب می شود.

از طرف دیگر این شیوه برای تامین کنندگان(فروشندگان) امکان دریافت زود هنگام مطالبات و بهبود نقدینگی و بهبود چرخه تبدیل وجه نقد، امکان کاهش و یا حذف ارایه وثایق به بانکها، بهبود ترازنامه تامین کنندگان(میزان اسناد دریافتنی با تنزیل اسناد نزد بانک می تواند کاهش می یابد) را فراهم می آورد.

افزون بر آن زنجیره تامین مالی برای شرکتهای صنعتی(خریداران) امکان افزایش حجم بیشتر سفارشات با توجه به بهبود وضعیت اعتباری نزد تامین کنندگان به وجود می آورد.

در مجموع می توان گفت زنجیره تامین مالی به اقتصادی‌تر شدن فعالیت‌ها منجر می‌شود چراکه به تامین‌کننده مالی کمک می‌کند تا تامین مالی بهتر و کم‌هزینه‌تری داشته باشد و بازگشت این منابع تضمین شود و به بنگاه‌های اقتصادی نیز کمک می‌کند تا تامین مالی آنها تسهیل و تسریع شود زیرا می توانند مواد اولیه خود را درون همین پلتفرم تامین کنند و در همان جا هم محصول خود را به فروش برسانند و این بهینه شدن زنجیره‌های تامین مالی در نهایت به بهینه شدن فعالیت بنگاه‌های اقتصادی و در نتیجه افزایش کیفیت محصولات آنها منجر می‌شود.

۳-انواع مختلف تامین مالی به این روش را تشریح بفرمایید؟

یک روش تامین مالی از طریق اسناد پرداختنی است که شامل فاکتورینگ معکوس و تخفیف پویا است؛ روش دیگر از طریق اسناد دریافتنی است که شامل خرید دین، تنزیل مطالبات ، فاکتورینگ و فورفیتینگ است. سایر شیوه های تامین مالی نیز شامل تامین مالی سفارش خرید، تامین مالی موجودی و تامین مالی توزیع کنندگان است.

۴-بانک صنعت و معدن چه اقداماتی را در این خصوص به انجام رسانده است؟

بانک صنعت و معدن، اولین بانک در بین بانک های کشور بود که تامین مالی به شیوه تامین مالی زنجیره ای را در دستور کار خود قرار داد و در این راستا، تفاهم نامه ای مبنی بر تامین مالی زنجیره ای و استعلام صورتحساب الکترونیکی با حضور رییس کل بانک مرکزی، وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیرعامل این بانک به امضا رسیده است.

علاوه بر آن با توجه به سیاست های ابلاغی وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای تامین مالی زنجیره ای شرکت ها در بخش صنعت به عنوان یکی از راهبردهای اصلی تامین مالی اولین تفاهم نامه همکاری به منظور تامین مالی زنجیره ای تامین کنندگان گروه خودروسازی سایپا به مبلغ ۱۰۰۰میلیارد ریال (بدون افزایش حد اعتباری فعلی) برای دو زنجیره منعقد شد و مرحله اول تامین مالی به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال در تاریخ ۱ دی ۱۴۰۰ انجام شد.

مرحله دوم به مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال با گروه سایپا در حال برنامه ریزی است.

همچنین با امعان به دستورالعمل های ابلاغی بانک مرکزی ج.ا.ا در آینده نزدیک با استفاده از ابزار برات الکترونیک و سایر ابزارها، امکان استفاده تامین زنجیره ای به صورت گسترده تر فراهم خواهد شد.

۵-به عنوان جمع‌بندی و سخن آخر اگر مطلبی دارید بفرمایید؟

از منظر کاهش مخاطرات تامین مالی، افزایش سرعت و صحت اعتبارسنجی، می‌توان از روش تامین مالی زنجیره تامین بهره برد و ضمنا استفاده از این شیوه می‌تواند به افزایش رضایت مشتریان بانک و ارایه دهندگان خدمات مالی منجر شود. با این روش دغدغه بانک درباره خروج منابع کاهش پیدا می‌کند همچنین اسناد دریافتنی بنگاه تامین‌مالی‌شده ریسک تامین مالی را کاهش می‌دهد چراکه کالا و محصول بنگاه‌های اقتصادی به درون چرخه باز می‌گردد. 

ثبت نظر

ارسال

نمایش‌

مدیران جدید بانک کارآفرین منصوب شدند

مدیران بخش طرح و توسعه و منابع انسانی بانک کارآفرین تغییر کردند.

 • 89

اولین تامین مالی زنجیره‌ای توسط بانک صنعت و معدن انجام شد

اولین تامین مالی در نظام بانکی با روش تامین مالی زنجیره‌ای توسط بانک صنعت و معدن بر اساس استعلام فاکتور الکترونیک و در قالب تفاهم‌نامه با وزارت صمت برای تأمین‌کنندگان گروه خودروسازی سایپا انجام شد.

 • 33

انتصاب مدیر جدید روابط عمومی فرابورس ایران

میثم فدایی سرپرست فرابورس ایران، حدیثه سادات موسوی رئیس پیشین اداره رسانه و اطلاع‌رسانی این بورس را به عنوان مدیر جدید روابط عمومی فرابورس انتخاب کرد.

 • 22

پرداخت تسهیلات خودمالکی به متقاضیان در تمامی شهرها

معاون وزیر راه گفت: تسهیلات به شکل مرحله‌ای و متناسب با پیشرفت فیزیکی به متقاضیان در تمامی شهرها پرداخت می‌شود.

 • 42

بانک‌ها باید منضبط عمل کنند

دکتر رئیسی گفت: دریافت سود بیش از آنچه در شورای پول و اعتبار مقرر شده مجاز نیست و هر بانکی سود بیشتر دریافت کرده حتما باید به مردم بازگرداند.

 • 30

شاخص کل بورس در سومین روز هفته ۲۹۷۱ واحد کاهش یافت

شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۲۹۷۱ واحدی معادل ۰.۲۲ درصدی به یک میلیون و ۳۷۶ هزار و ۶۹ واحد رسید. همچنین در فرابورس شاخص کل با افت ۶۵ واحدی به ۱۸ هزار و ۵۹۵ واحد رسید.

 • 170

کاهش ارزش معاملات بورس در آذرماه

ارزش بازار بورس در پایان آذر در مقایسه با ماه قبل به میزان ۲۷۲۹۱۵۶ میلیارد ریال برابر با ۵ درصد کاهش یافت و از ۵۵۴۲۴۰۴۸ میلیارد ریال به ۵۲۶۹۴۸۹۳ میلیارد ریال رسید.

 • 44

۱۵ دی؛ آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده پاییز

معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور گفت: پانزدهم دی ماه، آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره پاییز ۱۴۰۰ است.

 • 19

اجرای قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده از امروز

براساس اطلاعیه سازمان امور مالیاتی کشور، قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده مصوب خردادماه سال جاری، از امروز ۱۳ دی ماه، اجرایی شد.

 • 20

موافقت با رفع محدودیت سرمایه‌گذاری بانک‌ها در سال آینده

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: تبصره‌های ابتدایی بودجه ۱۴۰۱ بررسی شد و نمایندگان با رفع محدودیت بانک‌ها برای انجام سرمایه‌گذاری موافقت کردند.

 • 15

مکتب سردار شهید سلیمانی برگرفته از مکتب والای فاطمه زهرا(س) است

مدیر عامل بانک رفاه کارگران در پیامی فرا رسیدن ایام فاطمیه و دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی را تسلیت گفت.

 • 37

تامین مالی زنجیره‌ای باعث شفافیت تخصیص منابع می‌شود

مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به آمادگی زیرساخت‌های این بانک برای اجرای طرح تامین مالی زنجیره‌ای، گفت: اجرای این طرح باعث شفافیت و افزایش نظارت بر تخصیص منابع می‌شود.

 • 29

پیام مدیرعامل بانک ملت به مناسبت دومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی

مدیرعامل بانک ملت در پیامی، یاد و خاطره سردار دل ها شهید حاج قاسم سلیمانی را گرامی داشت و به مقام والای ایشان ادای احترام کرد.

 • 54

حل مشکلات بنگاه‌های اقتصادی با تامین مالی زنجیره‌ای

معاونت اعتبارات و راهبری شعب بانک صنعت و معدن گفت: زنجیره تامین مالی به اقتصادی‌تر شدن فعالیت‌ها منجر می‌شود چراکه به تامین‌کننده مالی کمک می‌کند تا تامین مالی بهتر و کم‌هزینه‌تری داشته باشد.

 • 32

یاد سردار سلیمانی نویدبخش استقلال و امنیت است

مدیرعامل بانک سپه طی پیامی ضمن گرامیداشت یاد و خاطره سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، سردار را قهرمان ملی ایران و جهان اسلام خواند.

 • 44

بانک تجارت، بانک اول صنایع و پتروشیمی کشور است

مدیرعامل بانک تجارت درسفر به اصفهان با مدیران عامل شرکت‌های پالایش نفت، فولادمبارکه، ذوب آهن، لورچ و پتروشیمی اصفهان دیدار و برحمایت از فعالان بخش تولید و مجموعه‌های صنعتی و پتروشیمی کشور تاکید کرد.

 • 49

مشارکت بانک تجارت در تامین مالی زنجیره‌ای واحدهای تولیدی

تفاهم‌نامه طرح تأمین مالی زنجیره‌ای بنگاه‌های تولیدی و اقتصادی بین وزارت صمت، بانک مرکزی و هفت بانک کشور به امضا رسید.

 • 35

بهره‌برداری از ۱۸۰ طرح عام‌المنفعه بانک سپه در مناطق محروم

بانک سپه به‌منظور نقش‌آفرینی در حوزه مسئولیت اجتماعی و بر اساس اولویت‌های دولت در بخش محرومیت‌زدایی، طی یک دهه اخیر بیش از ۱۸۰ طرح عام‌المنفعه را در مناطق کم برخوردار کشور به بهره‌برداری رسانده است.

 • 25

افزایش سرمایه شستا تصویب شد

براساس تصمیمات مجمع افزایش سرمایه شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی که با حضور بیش از ۹۰ درصد سهامداران این شرکت برگزار شد، سرمایه شرکت از ۱۴۲ هزار میلیارد ریال به بیش از ۱۶۳۰ هزار میلیارد ریال رسید.

 • 17

دریافت‌کنندگان مالیات از کالاها و خدمات معاف جریمه می‌شوند

دریافت مالیات و عوارض از کالاها و خدمات معاف توسط عرضه‌کنندگان آنها، مشمول جریمه‎‌ای معادل دو برابر مالیات و عوارض دریافتی بوده و قابل بخشودگی نیست.

 • 17